Imitacje drewna
Wiele osób chętnie wykorzystałoby drewno do wykończenia domu, jednak odstręcza je myśl o konserwowaniu go co kilka lat. Na rynku jest wiele wyrobów naśladujących drewno, ale wykonanych z innych, trwalszych materiałów.
Materiały naśladujące drewno powstają po to, żeby uniknąć wad materiału naturalnego. Przede wszystkim są niskonasiąkliwe. Nie wchłaniają wody i – co z tego wynika – nie kurczą się, nie pęcznieją i nie skręcają się pod wpływem zmian wilgotności. Nie zalęgną się w nich owady, nie porosną pleśnią czy glonami. Wyroby drewnopodobne są wykonane z materiałów stabilnych, które nie będą pracować pod wpływem zmian temperatury. Deski z kompozytów, tworzywa sztucznego, cementu czy ceramiki są niepalne lub trudnozapalne i samogasnące.
Do barwienia używa się trwałych pigmentów i zabezpiecza wyroby przed promieniowaniem UV, więc w znikomym stopniu ulegają odbarwieniu. Producenci oferują deski wyglądające jak nowe i postarzane. Często wyroby mają wzór trudny do osiągnięcia w naturalnym materiale. Bywają wykreowane przez projektantów tak, żeby były zgodne z najnowszymi trendami obowiązującymi we wzornictwie.
Wadą imitacji jest powtarzalność wzorów. Każdy element jest taki ...
W artykule znajdziesz:
- przegląd materiałów, które imitują drewno i nadają się jako wykończenie na przykład podłogi, tarasu lub elewacji domu
- ich charakterystykę, możliwości zastosowania w różnych miejscach domu, wady i zalety, informacje, z czego się składają, a także ich koszt w przeliczeniu na 1 m2
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych