Metal znów na medal
Czym i jak go odnowić
Do wykańczania i wyposażania domów wykorzystujemy wiele elementów metalowych. Z tego materiału chętnie korzystamy również wtedy, gdy budujemy ogrodzenie posesji czy elementy małej architektury. Ich trwałość i dobry wygląd przez lata zależą od odpowiedniego zabezpieczenia ich powierzchni i późniejszej jej konserwacji. Rynek oferuje różnego rodzaju przeznaczone do tego produkty. Jak dobrać odpowiedni do naszych potrzeb i miejsca zastosowania?
Metal wita nas w domu już od wejścia. Metalowa brama, ogrodzenie z kutych elementów lub z siatki ogrodzeniowej, drzwi garażowe i wejściowe. Gdy spojrzymy w górę, zobaczymy blachę na dachu i metalowe rynny. Na tarasie wzrok przyciągną jego metalowe barierki lub elementy konstrukcyjne.
Metalu nie brak też w ogrodzie: meble wypoczynkowe, huśtawki dla dzieci, dekoracje ogrodowe. Wewnątrz domu również znajdą się metalowe elementy: grzejniki, balustrady przy schodach, obudowy sprzętów AGD.
Każda powierzchnia, która nie zostanie zabezpieczona odpowiednimi preparatami i będzie wystawiona na bezpośredni wpływ czynników atmosferycznych, nieuchronnie pokryje się rdzą. Korozja to bowiem naturalna reakcja chemiczna, zachodząca pomiędzy metalem a tlenem i wodą. Ale każda z powłok zabezpieczających ma także określoną wytrzymałość i po pewnym czasie wymaga odnowienia. Warto więc wiedzieć, jaki preparat wybrać do danego elementu i jak go skutecznie zastosować, gdy przyjdzie pora ...
W artykule znajdziesz:
- wyjaśnienie, dlaczego powłoki ochronne i dekoracyjne nanosi się w kilku warstwach
- podpowiedź, które preparaty nadają się do wymalowań zewnętrznych, a które do wnętrz
- wskazówki dotyczące przygotowania powierzchni, którą będzie malowana
- omówienie właściwości różnych rodzajów farb do metalu
Dowiesz się także, jakie są techniki malarskie i jakich narzędzi używać, by osiągnąć zamierzony efekt.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych