15 pytań o elewację domu

Radosław Murat
Radosław Murat

Ładna elewacja to ukoronowanie budowy, duma i przyjemność właścicieli domu. Przygotujmy się do tej inwestycji, wybierając technologię i materiały. Szacujmy koszty, mając na względzie efekt, trwałość i łatwość utrzymania.

1. Kiedy wykańczać elewację?

Zależy to między innymi od tego, jaki materiał elewacyjny wybraliśmy. Suche elewacje, czyli te mocowane mechanicznie do ścian, można montować, gdy tylko mury zewnętrzne przeschną, czyli po mniej więcej dwóch lub trzech tygodniach od zakończenia ich budowy. Nie ograniczają nas wtedy również pogoda ani pora roku. Deski, płyty, panele, kształtki można przytwierdzać nawet wtedy, kiedy jest mróz, bo nie są tu stosowane żadne produkty chemii budowlanej wrażliwe na wilgoć i temperaturę niższą niż +5oC. Wszystkie elementy, w tym również ocieplenie, są mocowane przy użyciu łączników mechanicznych – kołków, kotew, kątowników, wkrętów. Większego ryzyka nie niosą także silne słońce i uporczywy wiatr.

Tynkowanie lub przyklejanie płytek elewacyjnych rozpoczyna się później, minimum dwa lub trzy miesiące po wybudowaniu domu. Przez ten czas ściany najbardziej intensywnie osiadają. Za wcześnie ułożony tynk mógłby w efekcie tego zjawiska zacząć pękać, a nawet odspajać się od podłoża. Tynkowania i klejenia płytek nie powinno się również prowadzić, gdy zachodzi obawa, że temperatura spadnie poniżej +5oC, a także w czasie deszczu, zbyt dużego upału, podczas silnego wiatru.

Z praktyki budowlanej wyraźnie wynika, że murowanie ścian i krycie dachu planujemy tak, aby sfinalizować ten etap jeszcze przed nastaniem zimy. Ponownie prace ruszają dopiero na wiosnę i to jest najlepszy moment na zajęcie się elewacją. W razie opóźnienia pozostają nam jeszcze pierwsze dwa miesiące jesieni, zwłaszcza jeśli zdecydowaliśmy się na tynki i chcemy zdążyć przed przymrozkami. Ostatecznie, gdy nie uda się to wcześniej, można wykańczać nawet przy pierwszych przymrozkach, ale pod warunkiem że kupimy specjalne „zimowe” produkty chemii budowlanej, których stosowanie jest dopuszczalne także przy temperaturze niższej niż +5oC. W przypadku domów drewnianych lub szkieletowych wykańczanie elewacji można zaplanować od razu po zbudowaniu ścian. Te nie muszą bowiem schnąć i osiadają trochę wolniej, a więc mniej gwałtownie. Oczywiście jeżeli planujemy tynkowanie lub klejenie płytek, musimy się liczyć z tym, że pogoda może narobić nam zamieszania w harmonogramie robót.

 

...elewację domu

W artykule znajdziesz:

  • odpowiedź na pytanie, który tynk jest najtrwalszy
  • opis montażu elewacji wentylowanej
  • informacje o elewacjach klinkierowych
  • krótki przegląd nowoczesnych materiałów elewacyjnych
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 9/2017 Tekst Radosław Murat
warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR