Wiejskie inspiracje

Anna Wrońska
Anna Wrońska

Kształt i oryginalne wykończenie domu to nowoczesna interpretacja tradycyjnego wiejskiego budownictwa. Okładzina elewacji przywodzi na myśl dawne domy z bali.

Skromny i bezpretensjonalny – głównie te skojarzenia przychodzą do głowy, gdy pierwszy raz spojrzymy na dom. Prosta forma złożona z trzech brył to efekt przebudowy istniejącego budynku. Łączy je jednolity materiał, którym wykończono elewacje. Na sposób wykończenia wpłynął charakter okolicy. Pomysł jest zarazem prosty i oryginalny. Drewniana oblicówka to ukłon w stronę tradycji wiejskiego domu i sprawdzony sposób na związanie architektury z otoczeniem.

Jednak rodzaj wybranej okładziny nie jest popularny, a konsekwencja, z jaką pojawia się na całych powierzchniach ścian, kojarzy się raczej z nowoczesnością niż z tradycją.

Wszystkie elewacje są wykończone sosnowymi elementami o grubości 5 cm i szerokości 20 cm. Bale łączone na pióro i wpust tworzą wyrównaną powierzchnię, ale ich duże wymiary i wyraźny naturalny rysunek słojów sprawiają, że efekt jest zdecydowanie surowy. Na takim właśnie rustykalnym wyglądzie domu zależało projektantom i właścicielom ...

Wiejskie inspiracje

fot. Andrzej Szandomirski

W artykule znajdziesz:

  • sprawdzony sposób na polączenie domu z krajobrazem – elewację pokrytą drewnianą oblicówką
  • zdjęcia domu, którego elewację wykańczają sosnowe bale
  • komentarz projektanta wyjaśniający, jak powstała elewacja tego domu
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Piękne elewacje Projekt Henryk Łaguna, MAAS
Tekst Anna Wrońska
Zdjęcia Andrzej Szandomirski
warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR