Mieszkanie w domu z długą historią zobowiązuje. Remont przedwojennego budynku miał nie tylko dostosować go do potrzeb nowych mieszkańców, lecz także zachować oryginalny charakter bryły i dachu.
Zaciszna uliczka niedaleko centrum Gdańska jest zabudowana domami z lat 30. XX w. W ciągu kolejnych dziesięcioleci były one rozbudowywane i wykańczane z mniejszą lub większą dowolnością. Charakterystyczną cechą tego miejsca pozostały jednak wysokie dwuspadowe dachy pokryte czerwoną dachówką ceramiczną. Remont jednego z tych domów został zgłoszony do naszego konkursu.
Kilka lat wcześniej pan Maciej kupił go od poprzednich właścicieli zachęcony doskonałą lokalizacją działki i szczególnym charakterem budynku (osobiste i zawodowe zainteresowania inwestora są związane z architekturą).
– Moim zdaniem dom miał duży potencjał, choć i niemało elementów do poprawki. Postanowiłem stworzyć tu wygodne i przytulne lokum dla rodziny – mówi inwestor.
Niewielki budynek był bardzo zaniedbany i od wielu lat domagał się remontu. Wszystkie instalacje nadawały się do wymiany – dom ogrzewano starym kotłem na węgiel, część przewodów elektrycznych pamiętała czasy pierwszych właścicieli tego miejsca. Ogólny stan ...
W artykule znajdziesz:
- historię remontu przedwojennego domu z charakterystycznym wysokim, czerwonym dachem
- przykład tego, jak dostosowano budynek do potrzeb nowych inwestorów, zachowując jego wyjątkowy charakter
- podpowiedzi, jak urządzić wnętrza, aby oddawały one klimat starego domu
- piękne zdjęcia bryły budynku oraz strefy dziennej
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Projekt przebudowy i rozbudowy poddasza architekt Katarzyna Rosa,
projekt wnętrz architekt wnętrz Ewelina Skrzypkowska
Zdjęcia Piotr Mastalerz