W dużej skali

Sylwia Chrabałowska
Sylwia Chrabałowska

Architektura tej reprezentacyjnej willi nawiązuje do tradycji modernistycznych, ale jej skala, wielkość przeszkleń i użyte materiały nie pozostawiają wątpliwości co do czasu powstania. To nowoczesność w aktualnej odsłonie.

Materiały i środki zastosowane do wykończenia domu czerpią inspiracje z architektury nowoczesnej.

Nawiązują do niej przede wszystkim jednolicie wykończone, duże płaszczyzny elewacji. Główną rolę odgrywają tu jasne, prostokątne płyty piaskowca oraz drewnopochodne płyty HPL w kolorze ciemnoczekoladowym. Regularnie ułożone, duże elementy tworzą okładzinę wielkoformatową, znaną ze współcześnie wznoszonych budynków wielkiej skali. W tę stylistykę wpisują się także znacznych rozmiarów tafle szklane obficie rozmieszczone na ścianach od strony ogrodu.

Na elewacjach panuje ład i harmonia. Nie ma miejsca na przypadkowość. Uderza oszczędne i gustowne zestawienie barw. Prostokątne płyty jednakowej wielkości zachowują idealny, geometryczny porządek. Szczególnie widoczne jest to na okładzinie z jasnych płyt kamienia, na której wyraźnie odznaczające się ciemne miejsca łączeń akcentują linie podziałów. Podobnie regularny układ elementów tworzą brązowe płyty HPL.

W dużej skali

fot. Andrzej Szandomirski

W artykule znajdziesz:

  • zdjęcia nowoczesnej willii z elewacją z płyt piaskowca oraz płyt HPL
  • opis elewacji inspirowanej architekturą modernistyczną
  • komentarz projektanta na temat rozwiązań technicznych zastosowanych podczas budowy elewacji
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Piękne elewacje Projekt Krzysztof Pęszkal, PEER Architekci
Tekst Sylwia Jastrzębska
Zdjęcia Andrzej Szandomirski
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU