Powrót świdermajera

Maja Mozga-Górecka
Maja Mozga-Górecka

Rośnie grono miłośników dawnej architektury drewnianej z okolic mazowieckiego Świdra. Współczesne domy nawiązują do tego unikalnego stylu nie tylko efektownym detalem.

Salon ma wysokość dwóch kondygnacji i wielkie przeszklenia od strony ogrodu. Na elewacji widoczne są stalowe części konstrukcji domu – element ostentacyjnie współczesny – olbrzymie ceowniki, które szczególnie w popołudniowym świetle dodają bryle dynamiki i plastyczności. Ale dom, choć współczesny, nawiązuje do tradycji architektonicznej, która w tej okolicy rozwijała się od końca XIX wieku. Stoi na planie krzyża, jak dawne drewniane domy. Ma wzorowane na nich nie tylko kąt nachylenia, ale i kształt dachu. Stalowe części zdobią elewację na równi z drewnianą okładziną, najbardziej oczywistym z nawiązań do historycznej zabudowy. A komin usytuowano dokładnie tam, gdzie kiedyś stał piec starej willi, która spłonęła, zanim obecni właściciele kupili ziemię.

Piętro jest trochę cofnięte w stosunku do parteru, pozostawioną przestrzeń optycznie wypełniają przedłużone poza obrys dachu stalowe belki więźby. Kostka łamana z szarego granitu strzegomskiego prowadzi do głównego wejścia ...

Powrót świdermajera

Współczesne nawiązanie do stylu świdermajer. Nowoczesna interpretacja werandy – ze stalowych ceowników i drewna (Świder, projekt: Marek Przepiórka, Jakub Westrych)

fot. Maja Mozga-Górecka

W artykule znajdziesz:

  • wyjaśnienie, czym jest świdermajer i czym się on charakteryzuje
  • zdjęcia współczesnych domów stylizowanych na świdermajer
  • informacje, jak się projektuje i buduje dziś takie domy
  • zdjęcia detali architektonicznych zaczerpniętych z architektury świdermajeru
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Tekst i zdjęcia Maja Mozga-Górecka
Wydanie: Murator 12/2012
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU