Nowoczesny porządek

Agnieszka Kunicka
Agnieszka Kunicka
Anna Wrońska
Anna Wrońska

Nowoczesna willa, której reprezentacyjnego charakteru dodaje szlachetny materiał – duże płyty gładkiego kamienia. Kompozycję bryły podkreśla zróżnicowanie materiałów wykończeniowych.

Rozłożysta bryła tego domu składa się z łatwych do wyróżnienia elementów, odpowiadających podziałowi funkcji we wnętrzu. Odrębność każdego z nich jest podkreślona odmiennym wykończeniem.

Dom oglądany z różnych stron sprawia wrażenie, jakby został złożony z prostopadłościanów, niczym dziecięce klocki. Jednak ich układ nie jest przypadkowy, to przemyślana kompozycja, którą współtworzą różne materiały i barwy.

Choć całość jest utrzymana w jasnej tonacji, bryłę garażu wykończono ciemnoszarym tynkiem. Między innymi dzięki tej barwie szeroki dwustanowiskowy garaż nie dominuje nad domem, a jego brama dyskretnie wtapia się w tło. Zimny i zdecydowanie ciemniejszy kolor już na pierwszy rzut oka ustawia ten fragment elewacji na drugim planie. Najważniejsza jest jasna piętrowa bryła części mieszkalnej, do poziomu parteru wykończona tynkiem, na drugiej kondygnacji pokryta beżowymi płytami gładkiego piaskowca. Nie przytłaczają one domu, wręcz przeciwnie – jasny beż dodaje mu lekkości. Kamieniem ...

Nowoczesny porządek

fot. Andrzej Szandomirski

W artykule znajdziesz:

  • opis i zdjęcia nowoczesnej willi o ciekawej elewacji z kamiennych płyt
  • komentarz techniczny na temat mocowania ciężkich kamiennych płyt na elewacji
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Piękne elewacje Projekt Marcin Rubik
Tekst Agnieszka Kunicka, Anna Wrońska
Zdjęcia Andrzej Szandomirski
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU