Lśnienie bieli

Anna Wrońska
Anna Wrońska

Ściany białe jak kartka papieru albo jak architektoniczna makieta odcinają się od otoczenia, a pas wielkich okien powoduje, że częścią widoku domu jest jego wnętrze.

Głównym wykończeniem elewacji jest biały tynk. Zwyczajny materiał i podstawowy, z pozoru niezwracający uwagi kolor wyróżniają dom na tle okolicznej zieleni i innych budynków. Jasna biel sprawia, że prosta bryła staje się jeszcze bardziej wyrazista. Z daleka przyciąga wzrok.

Integralnym elementem elewacji ogrodowej są duże okna, których szerokie przesuwne skrzydła latem przestają być barierą między ogrodem a wnętrzem. Zestawione obok siebie tworzą imponujący, szeroki niemal na całą elewację pas przeszkleń. Wnętrze domu staje się ozdobą także z zewnątrz – im bardziej kolorowe i pełne życia, tym lepiej dopełnia chłodne, minimalistyczne elewacje.

W parze z bielą tynku występują tu tylko szarości. Jasnoszare są ramy okien, dach z płaskich dachówek, spłowiałe na srebrzyście drewniane deski tarasu, betonowa ścianka w ogrodzie. Przy tym ograniczeniu barw nawet takie niezbędne elementy jak obróbki blacharskie czy ramy okien połaciowych nie wymykają się ...

Lśnienie bieli

fot. Marcin Czechowicz

W artykule znajdziesz:

  • przykład pieknej noowczesnej elewacji, dzięki której prosta bryła domu otrzymała atrakcyjne wykończenie
  • zdjęcia domu od strony frontu i ogrodu
  • komentarz architekta dotyczący konkretnych rowiązań zastosowanych w tym domu
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Piękne elewacje Projekt Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka, Marcin Kozierowski, PL.architekci
Tekst Anna Wrońska
Zdjęcia PL.architekci
warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR