Ważne wybory

Korzyści i komplikacje

Dach płaski czy skośny?

Paweł Detko
Paweł Detko

Jakie zalety i jakie wady mają dachy o różnym spadku nachylenia połaci? Zacznijmy od podstawowych różnic, które wydają się tak oczywiste, że rzadko się o nich mówi. Jednak inwestorzy planujący budowę domu powinni je wziąć pod uwagę.

Dom z dachem płaskim – wbrew obiegowej opinii – łatwiej jest zaprojektować. Pozwala na swobodę decyzji w kwestii rozplanowania rzutu, który może być nawet bardzo skomplikowany, a nie wpłynie to negatywnie na efekt estetyczny i nie spowoduje trudności w budowy. Dom ze spadzistymi połaciami musi być natomiast wymyślony jednocześnie w planie i bryle. W takim projekcie wiele decyzji, w tym rozwiązania funkcjonalne, dostosowuje się do założonego efektu estetycznego.

W budynku ze spadzistym dachem, jeśli plan nie jest prosty i regularny, można się spodziewać skomplikowanej, a więc drogiej konstrukcji więźby. Dom z dachem płaskim jest wolny od tego typu kłopotów. Nawet nad rozczłonkowanym rzutem nie trzeba rozwiązywać technicznych ani estetycznych problemów wynikających z przenikania się połaci, usytuowania kominów, okien dachowych czy rozmieszczenia licznych rur spustowych.

Jeżeli więc chcemy mieć dom tradycyjny, z wysokimi połaciami, musimy być gotowi na ...

W artykule znajdziesz:

  • konsekwencje, jakie wiążą się z budową domu z płaskim i ze skośnym dachem
  • zalety obu tych rozwiązań
  • ocenę dachu płaskiego i spadzistego z punktu widzenia eksploatacji
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 4/2016 Tekst architekt Paweł Detko
warto przeczytać
tematy z okładki
Panele fotowoltaiczne - rodzaje i zasada działania
Panele PV przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną - tak zwaną zieloną, bo powstającą ze źródła odnawialnego. Można ją wykorzystać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Cegły ceramiczne na nietynkowane mury i nawierzchnie
Bogata kolorystyka i wielość formatów sprawiają, że cegła doskonale wpisuje się w każdą architekturę. Poznajmy rodzaje wyrobów i ich parametry,...
CEGLANA ŚCIANA