Korzyści i komplikacje
Dach płaski czy skośny?
Jakie zalety i jakie wady mają dachy o różnym spadku nachylenia połaci? Zacznijmy od podstawowych różnic, które wydają się tak oczywiste, że rzadko się o nich mówi. Jednak inwestorzy planujący budowę domu powinni je wziąć pod uwagę.
Dom z dachem płaskim – wbrew obiegowej opinii – łatwiej jest zaprojektować. Pozwala na swobodę decyzji w kwestii rozplanowania rzutu, który może być nawet bardzo skomplikowany, a nie wpłynie to negatywnie na efekt estetyczny i nie spowoduje trudności w budowy. Dom ze spadzistymi połaciami musi być natomiast wymyślony jednocześnie w planie i bryle. W takim projekcie wiele decyzji, w tym rozwiązania funkcjonalne, dostosowuje się do założonego efektu estetycznego.
W budynku ze spadzistym dachem, jeśli plan nie jest prosty i regularny, można się spodziewać skomplikowanej, a więc drogiej konstrukcji więźby. Dom z dachem płaskim jest wolny od tego typu kłopotów. Nawet nad rozczłonkowanym rzutem nie trzeba rozwiązywać technicznych ani estetycznych problemów wynikających z przenikania się połaci, usytuowania kominów, okien dachowych czy rozmieszczenia licznych rur spustowych.
Jeżeli więc chcemy mieć dom tradycyjny, z wysokimi połaciami, musimy być gotowi na ...
W artykule znajdziesz:
- konsekwencje, jakie wiążą się z budową domu z płaskim i ze skośnym dachem
- zalety obu tych rozwiązań
- ocenę dachu płaskiego i spadzistego z punktu widzenia eksploatacji
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych