Domy piętrowe
Projekty takich domów pozwalają na ekonomiczne wykorzystanie domowej przestrzeni, ponieważ nie ograniczają jej skosy. Dzięki temu powierzchnia użytkowa jest taka sama lub zbliżona do tej netto. Poza tym pełne kondygnacje pozwalają na minimalizowanie powierzchni zabudowy. A to sprawia, że dom piętrowy jest optymalnym rozwiązaniem na niedużą działkę. Wbrew obiegowej opinii nie zawsze ma dach płaski i można go wpisać w pejzaż o różnym charakterze zabudowy.
1. Z piętrem w roli głównej
Projekt tego domu jest nietypowy, ale doskonale pokazuje, jak duże znaczenie może mieć piętro o formie przestrzeni takiej jak na parterze.
W projekcie na trudną parcelę ze skarpą przeznaczenie piętra jest niestandardowe – została tu zlokalizowana otwarta strefa dzienna – wspólna domowników i gościnna. Takie niekonwencjonalne usytuowanie jest w tym przypadku w pełni uzasadnione, bo gwarantuje piękne widoki za dnia.
Duże przeszklenia wyprowadzają wzrok na zewnątrz zarówno z pokoju dziennego połączonego z jadalnią (w sumie 46,8 m2), jak i dużej kuchni (16,1 m2). Są one także wyjściami na duży, narożny, częściowo zadaszony taras. Autor projektu ze strefy dziennej i przylegającego do niej tarasu uczynił miejsce widokowe. Perspektywa, jaką zapewnia wyniesienie terenu, rozciąga i uatrakcyjnia pejzaż. Co ciekawe, projekt pozwala na stworzenie takiego miejsca na niedużej – mającej zaledwie 450,66 m2 działce.
O atrakcyjności wspólnej domowej strefy przesądza nie tylko jej usytuowanie na wzniesieniu, ale także przemyślany projekt z traktami widokowymi, które decydują o odbiorze domowej przestrzeni. Główny, mający aż 13,7 m długości, biegnie od drzwi wejściowych przez przedsionek (3,0 m2) i hol (6,3 m2) do dużego przeszklenia w strefie dziennej. Ważny jest też znacznie krótszy przechodzący z holu przez spiżarnię (3,3 m2) do kuchni, także zakończony dużym tarasowym przeszkleniem.
Ten roboczy, ale widokowy trakt dowodzi, jak ważne jest powiązanie widoków z komunikacją. Przemieszczającym się niemal non stop towarzyszą widoki – przy przechodzeniu z kuchni do jadalni i pokoju dziennego czy ze strefy wypoczynkowej salonu do jadalni i dalej do kuchni.
Przeszklenie w drzwiach wejściowych sprawia, że trakt biegnący przez całą długość bryły staje się dwustronną osią widokową. To przeszklenie oprócz funkcji estetycznej ma także praktyczną – doświetla wiatrołap i wejście do zlokalizowanej przy nim garderoby (2,7 m2).
Schody w centrum planu i usytuowana przy nich masywna, choć niezbyt szeroka ściana, symboliczne dzielą go na część reprezentacyjną i jej zaplecze. To minibufor oddzielający od salonu WC (2,0 m2), spiżarnię i garderobę.
Schody prowadzą na dolną kondygnację – do strefy nocnej, gdzie znajdują się trzy sypialnie (12,7-13,0 m2) i master bedroom – sypialnia z garderobą (w sumie 15,0 m2) i prywatną łazienką (4,7 m2). Na dolnej kondygnacji są jeszcze dostępne z korytarza druga łazienka (4,9 m2), pralnia (2,3 m2) i pomieszczenie gospodarcze (3,1 m2).
Ogrodowa elewacja dolnej kondygnacji została całkowicie przeszklona – wszystkie sypialnie są widokowe i można z nich wyjść na taras.
Projekt: Dom na skarpie (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) – Murator EC409; autor projektu: architekt Piotr Lewandowski
Plany domu - Dom na skarpie M EC409
Parter, powierzchnia użytkowa 81,3 m2
Rys. Agnieszka i Marek Sterniccy2. Z ramą
Ten projekt, podobnie jak poprzedni, sprawdzi się na trudnej, niewielkiej działce (o minimalnej powierzchni 443,52 m2). Tym razem jest to propozycja na działkę z uciążliwym sąsiedztwem, na przykład narożną.
Autorka projektu zrezygnowała z okien w części parterowej bocznej elewacji, a na piętrze zaprojektowała na niej jedynie małe łazienkowe okno. Poza tym przy tej niemal całkowicie „zamkniętej” ścianie zewnętrznej usytuowała pomieszczenia techniczne, gospodarcze albo pomocnicze, które stanowią bufor akustyczny dla mieszkalnej części domu. Na piętrze są to dwie garderoby (każda po 3,2 m2) i łazienka (3,5 m2) w master bedroom z sypialnią (15,4 m2).
Na parterze najważniejszym buforem jest duży wysunięty garaż (34 m2), ale ważną rolę odgrywają także sąsiadujące z nim kotłownia (6,5/7,2 m2) oraz zlokalizowana za nią garderoba (4,5 m2 powierzchni użytkowej/5,2 m2 powierzchni netto). Pomieszczenia tej strefy gospodarczej są połączone. Prowadzi do nich wejście z holu (6,7 m2) w części mieszkalnej, wjazd z garażu i dodatkowe wejście z boku domu, które jest ukryte we wnęce i oddalone od głównego tarasu.
Ważną rolę odgrywa także niepozorna ściana z boku tarasu. Osłaniając go, pozwala na większą prywatność zarówno na zewnątrz, jak i w otwartej strefie dziennej – salonie (32,8 m2) połączonym z kuchnią (12,8 m2).
W tym projekcie na piętrze ulokowano strefę nocną. Oprócz wspomnianego master bedroom są tu trzy sypialnie (14,3-15,0 m2) oraz dostępne z korytarza łazienka (6,6 m2) i pralnia (4,5 m2).
Na parterze jest jedna sypialnia (11,4 m2), obok której znajduje się mała łazienka (3,4 m2). Takie zestawienie pomieszczeń sprawia, że mogą stać się wygodną ministrefą gościnną albo lokum dla seniora.
Architektka nadała strefie dziennej wydłużony kształt – na niemal całą szerokość części mieszkalnej domu. Dzięki temu i przeszklonej tarasowej ścianie 45,6 m2 powierzchni salonu połączonego z kuchnią sprawia wrażenie znacznie większej przestrzeni, niż wskazywałyby na to metry kwadratowe.
O tym, że w tym projekcie obok funkcjonalnych rozwiązań bardzo ważna jest estetyka, świadczy choćby front domu. Prosty modernistyczny kształt bryły zdobi zaprojektowana z rozmachem rama w i przy strefie wejścia. Dzięki jej zamaszystości w architekturę wpisane zostało drzewo, które przesądza o atrakcyjności domu.
Projekt występuje w czterech innych wariantach, różniących się powierzchnią, liczbą pokoi oraz kształtem dachu. Pozostałe cztery domy piętrowe mają czterospadowe dachy o różnych kątach nachylenia – 20o, 25o i 30o. To z pewnością ucieszy tych inwestorów zainteresowanych Nową historią, którzy muszą respektować zapisy miejscowych planów zagospodarowania, zezwalające jedynie na budowę domu z dachem skośnym. Projekt: Nowa historia – wariant I – Murator M254a; autorka: architekt Ewa Dziewiątkowska
Plan domu - Nowa historia
Parter, powierzchnia użytkowa 75,1 m2, netto 116,2 m2
Rys. Agnieszka i Marek Sterniccy3 Z dużą wnęką garażową
To największy z prezentowanych przez nas domów (191,04 m2 powierzchni użytkowej). Dużą bryłę mieszkalną domu dodatkowo powiększa dobudowana do niej część z garażem i wiatą. Przestronny dwustanowiskowy garaż ma aż 45,66 m2, a przylegająca do niego wiata (34,65 m2). Jest tu nie tylko miejsce na trzy samochody, także na rowery i przechowywanie innych sprzętów sportowych oraz ogrodowych. Oprócz walorów użytkowych ta strefa ma istotne znaczenie dla charakteru architektury. Wraz z mieszkalnym parterem staje się podstawą (dosłownie) architektonicznej kompozycji. Nieco przesunięta i odsunięta w głąb górna kondygnacja jest znacznie mniejsza niż dolna. 25-metrowy pas dolnej kondygnacji pełni funkcję podbudowy i wsparcia dla piętra. Przesunięcia kondygnacji zostały dodatkowo podkreślone kontrastującymi materiałami. Biały tynk silikonowy wykańcza piętro, a szary kamień – parter. Klamrą dla tego kontrastu jest czarne wykończenie wnętrza wnęki garażowej – zarówno ścian, jak i bramy oraz masywnej ściany wspierającej piętro z przeciwległej strony bryły.
Mimo że piętro jest mniejsze niż parter, powierzchnia użytkowa obu części mieszkalnych jest bardzo zbliżona – parter ma 98,87 m2, a górna kondygnacja 92,16 m2.
Ponad połowę powierzchni mieszkalnej części parteru stanowi otwarta strefa dzienna: salon (25,6 m2) połączony z jadalnią (12,51 m2) i kuchnią (16,01 m2). Dodatkowo może ją powiększyć gabinet (10,32 m2) ulokowany za rozsuwanymi drzwiami, przy salonie. Przestronność potęguje otwarcie części wypoczynkowej po dach zwieńczony świetlikiem. Nadanie strefie dziennej kształtu litery L pozwoliło na odsunięcie części wypoczynkowej od kuchni, a usytuowanie schodów w centrum planu zdecydowanie odseparowało je optycznie. Dzięki temu kuchenny rozgardiasz pozostanie niewidoczny podczas spotkań towarzyskich niespędzanych przy jadalnianym stole. Można szybko ukryć go w przylegającej do kuchni spiżarni/schowku (2,72 m2).
W tym projekcie, podobnie jak w pierwszym z naszego zestawienia, schody zlokalizowane niemal w centrum części mieszkalnej parteru oddzielają reprezentacyjną część otwartej strefy dziennej od technicznego i pomocniczego zaplecza – kotłowni będącej jednocześnie pomieszczeniem gospodarczym (4,0 m2), łazienki (4,96 m2) i wspomnianej spiżarni, do których przylega korytarz (12,67/13,54 m2). Ważną funkcję pełni także duży przedsionek (7,51 m2) z przejściem do garażu i garderoby (3,01 m2).
Atutem tego domu jest duży narożny taras (72,29 m2), który niemal w całości jest zadaszony przez nadwieszenie piętra. Skutecznie optycznie (przez przeszklenia) i funkcjonalnie (za sprawą drzwi tarasowych) powiększa przestrzeń wszystkich podstref strefy dziennej.
Na piętrze jest komfortowa strefa nocna do jej przestronności przekonuje już korytarz (16,57 m2) otwarty na dolną kondygnację i doświetlony dużym świetlikiem dachowym. Taka zalana naturalnym światłem przestrzeń wita wchodzących na piętro. Są tu cztery sypialnie (10,22-14,26 m2). Przy jednej z nich (12,38 m2) ulokowano dużą prywatną łazienkę (9,48 m2) i garderobę (7,38 m2). Taki jest w tym projekcie modny dziś master bedroom, vis-à-vis którego znajduje się dostępna z korytarza pralnia (5,04 m2).
Na komfort życia w strefie nocnej duży wpływ mają sypialniane wyjścia na tarasy – z master bedroom, korytarza i pralni na taras o powierzchni 23,4 m2 oraz z dwóch sypialń na wspólny taras mający 18,72 m2.
Projekt: HomeKONCEPT-113 – HK113; autor projektu: architekt Bartłomiej Szymańczuk
Plany domu - HP 113
Parter, powierzchnia użytkowa 98,87 m2, netto 144,53 m2
Rys. Agnieszka i Marek Sterniccy4. Ze skośnym dachem
To dom o największym kącie nachylenia połaci w naszym zestawieniu – 30o. Projekt wpisze się w restrykcyjne plany zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy nie tylko nakazujące budowę domów z dachami skośnymi, ale precyzujące kąt nachylenia takich połaci – często jako 30-45o.
Zaprojektowanie pod takim dachem poddasza będącego piętrem – o pionowych ścianach i wysokości 2,7 m przełożyło się na wysokość budynku – aż 10,22 m.
Architektura nasuwająca skojarzenia z horyzontalnymi projektami domów o wysuniętych okapach Franka Lloyda Wrighta oferuje domownikom zacienione tarasy przy górnej kondygnacji. Takie tarasy są cenne zwłaszcza na niedużych parcelach, bo rekompensują małą powierzchnię ogrodu. Dom można wznieść na niewielkiej działce (o minimalnej powierzchni 462,8 m2). Tym razem zarówno powierzchnia działki, jak i architektura odpowiadają miejskiej zabudowie. Dom prezentuje się jak komfortowa miejska willa i sprawia wrażenie znacznie większego niż wskazywałaby na to jego powierzchnia użytkowa 169,2 m2. To zasługa szerokiego frontu (18 m) i wysuniętych na 90 cm okapów oraz różnicujących bryłę tarasów przy piętrze i podcienia tarasowego przy parterze. Tarasy przy górnej kondygnacji, oprócz ważnej funkcji estetycznej dla architektury, odgrywają także istotną rolę funkcjonalną. Są przedłużeniem każdej z czterech ulokowanych na piętrze sypialń. Do dwóch z prywatnymi garderobami (17,0 + 3,9 m2 oraz 15,5 + 3,3 m2) przylega mniejszy (12,9 m2) wspólny taras.
Większy taras (18,2 m2) jest przedłużeniem sypialni (22,7 m2) w master bedroom z garderobą (3,9 m2) i łazienką (4,2 m2). Można na niego wyjść także z najmniejszego pokoju (13,3 m2) na piętrze, który może stać się sypialnią mniejszego dziecka albo gabinetem.
Funkcjonalny program poddasza uzupełnia dostępna z korytarza duża łazienka (9,0 m2), połączona z pralnią (2,0 m2), do której można wejść również z prywatnej łazienki w master bedroom.
Powierzchnia użytkowa piętra (108,0 m2) jest zdecydowanie większa od powierzchni użytkowej parteru (61,2 m2). Dzieje się tak dlatego, że na dolnej kondygnacji jest rozbudowana strefa gospodarcza z dwustanowiskowym garażem 36,4 m2 połączonym z dużą kotłownią (8,4/9,4 m2). Każde z tych pomieszczeń oprócz swojej podstawowej funkcji może pełnić dodatkową, na przykład magazynową. Trakt łączący strefę gospodarczą domu z jego częścią mieszkalną został bardzo racjonalnie zaplanowany – przechodzi z garażu przez kotłownię/pomieszczenie gospodarcze do holu w pobliżu przykuchennej spiżarni (2,4 m2).
Strefa dzienna ulokowana na parterze to reprezentacyjny salon (34,6 m2) otwarty na kuchnię (10,5 m2). Zaproponowana w projekcie aranżacja wspólnej strefy domowników została tak pomyślana, że osoby siedzące przy głównym jadalnianym stole i na kanapach w strefie wypoczynku nie patrzą na kuchnię i ewentualny kuchenny nieład. Dwie, niemal w całości przeszklone ściany w strefie dziennej, schodzące się w narożniku, spektakularnie otwierają wnętrze na ogród.
W projekcie istotne są także dwa stosunkowo nieduże tarasy przy dolnej kondygnacji. Jeden (15,4 m2) jest częściowo zadaszony, usytuowany od frontu i z boku domu, a drugi (7,4 m2) – bez zadaszenia – zlokalizowany na tyłach domu.
Lokalizacja tarasów sprawia, że projekt jest doskonałą propozycją na parcele z wjazdem od południa.
Projekt Wielka zmiana ma cztery inne warianty o zbliżonej powierzchni. Ich odmienność wynika z dostosowaniem projektu do danego typu działki, na przykład z wjazdem od północy lub wąskim frontem (nawet 17,8 m). Poza tym mają różną liczbę pokoi i mniejszy od prezentowanego domu kąt nachylenia dachu (15o).
Projekt: Wielka zmiana – wariant IV – Murator M228bD; autorka projektu: architekt Katarzyna Słupeczańska
Plany domu - Wielka zmiana
Parter, powierzchnia użytkowa 61,2 m2, netto 107 m2
Rys. Agnieszka i Marek Sterniccy5. Z wielofunkcyjnymi tarasami
Kolejny dom z bogatym programem na niewielką działkę (o minimalnej powierzchni 416,88 m2), w którym usytuowane przy piętrze taras (29,0 m) i balkon (9,1 m), podobnie jak w poprzednim projekcie, mogą być rekompensatą za niedużą ogrodową przestrzeń.
Oczywiście, dom jest tak atrakcyjny, że z pewnością zainteresuje także właścicieli większych działek.
Nowoczesna bryła przekryta dachem skośnym o niewielkim kącie nachylenia 15o z praktycznie wysuniętymi okapami idealnie wpisze się w miejską i podmiejską zabudowę.
Na szczególną uwagę zasługuje projekt planu piętra z dużym ciągnącym się na całą szerokość bryły tarasem. Ten zaskakujący taras to przedłużenie równie zaskakującego master bedroom. Już wejście do tej prywatnej strefy gospodarzy jest bardzo atrakcyjne, bo usytuowane vis-à-vis dużego przeszklenia wychodzącego na rozłożysty taras. W miarę „wchodzenia” w głąb pomieszczenia można podziwiać projektową funkcjonalność. Przechodnia garderoba (4,0 m2) prowadzi nie tylko do łazienki (3,6 m2), ale także do pralni (4,8 m2), z której można wyjść na taras. Należy zauważyć, że taras mający aż 11,4 m długości łatwo podzielić na strefy wypoczynkową (przy sypialni) i techniczną (przy pralni). Wystarczy oddzielić je wysokimi roślinami, by ich odmienne charaktery nie kolidowały ze sobą.
Następny wyraz racjonalności projektu to dostępność pralni z dużej łazienki (7,6 m2) służącej mieszkańcom pozostałych trzech sypialń poddasza (10,2-13,8 m2). Ważną rolę w planie piętra odgrywa balkon przypisany do dwóch sypialń, który może stać się łącznikiem między pokojami dzieci.
Na parterze znajduje się nieduża strefa prywatna – pokój (11,1 m2) sąsiadujący z łazienką (3,5 m2). Wejścia do obu pomieszczeń prowadzą z małego korytarza (2,5 m2) z miejscem na szafę wnękową. Ta ministrefa została oddzielona ścianą i schodami od otwartej części dziennej.
Wspólna przestrzeń domowników to salon (37,3 m2) połączony z kuchnią (10,2 m2) i otwierający się dużymi przeszkleniami na taras i ogród. W kuchni znajduje się praktyczne wejście do strefy gospodarczej domu – kotłowni (8,0 m2), która z pewnością przejmie funkcję spiżarni. Prowadzące z niej trakty do ogrodu i garażu ułatwią dostawy żywności. Praktycznym rozwiązaniem jest także połączenie garażu (34,6 m2) z garderobą (3,9 m2) przy przedsionku (5,0 m2).
Projekt Szczęśliwy występuje w trzech innych wariantach, które różnią się powierzchnią użytkową, liczbą pokoi, wielkością garażu i dachem. Jest wśród nich projekt domu z dachem płaskim i domy z dachami spadzistymi o kątach nachylenia 15o i 25o.
Projekt: Szczęśliwy–Murator M253; autorka: architekt Katarzyna Słupeczańska
Plany domu - Szczęśliwy
Parter, powierzchnia użytkowa 73,5 m2, netto 116,1 m2
Rys. Agnieszka i Marek Sterniccy6. Z piętrem, które jest poddaszem
Tym razem górna kondygnacja jest syntezą przestrzeni typowych dla piętra i poddasza. Wysokość zaczynająca się od 2,5 m jest charakterystyczna dla piętra, ale otwarcie wnętrz po skośne połacie (o kącie nachylenia 30o) to rozwiązanie poddaszowe. W ten sposób stworzona została oryginalna, klimatyczna przestrzeń, która jest jednocześnie bardzo funkcjonalna. Połacie nie ograniczają aranżacji, a jedynie budują swoistą nastrojową atmosferę. Dzięki nim pomieszczenia, które osiągają wysokość do 4,36 m (do kalenicy), są z jednej strony niezwykle przestronne, a z drugiej przytulne.
Na uwagę zasługuje sposób doświetlenia piętra/poddasza – głównie przez wysokie okna sięgające od podłogi po skośny dach. Takie przeszklenia bardzo efektownie otwierają wnętrza na ogród i niebo. Okna dachowe doświetlają korytarz piętra (7,3 m2), pralnię (4,6 m2) i mniejszą łazienkę (5,6 m2), która jest częścią prywatnej strefy gospodarzy – master bedroom z sypialnią (16,9 m2) i garderobą (11,3 m2). Na górnej kondygnacji są jeszcze dwie duże sypialnie (21,2 i 21,5 m2), połączone wspólną garderobą (8,8 m2).
Na parterze, analogicznie do dwóch poprzednich projektów, jest prywatny pokój (13,6 m2) i obok niego mała (2,8 m2) łazienka.
Wspólna strefa domowników to duży pokój dzienny (41,4 m2) otwarty na kuchnię (7,0 m2) z wyspą kuchenną. Interesujący w tym projekcie jest minitaras (3,3 m2), mający zalewie 0,7 m szerokości, ujęty w wyraźną ramę. To raczej wyeksponowane przejście z domu do ogrodu niż strefa wypoczynku.
Program parteru uzupełnia dwustanowiskowy garaż (31,7 m2) z praktyczną wnęką na magazyn i przejściem do przedsionka (7,8 m2), obok którego jest spiżarnia (5,0 m2).
Projekt doskonale sprawdzi się na niedużej (o minimalnej powierzchni 413,91 m2) narożnej działce, ponieważ jedna z bocznych elewacji w części parterowej jest zamknięta – pozbawiona okien. Poza tym bryła domu została tak skomponowana, by estetycznie pasować do narożnej parceli – dwa przeciwległe narożniki przy dolnej kondygnacji zostały wysunięte i podkreślone drewnianym wykończeniem kontrastującym z białymi elewacjami. Przy czym jeden z wyeksponowanych narożników został zaprojektowany przy części garażowej, w sąsiedztwie ewentualnego zbiegu ulic.
Projekt: Efektywny (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) – Murator EC362; autor: architekt Piotr Lewandowski
Plany domu - Efektywny
Parter, powierzchnia użytkowa 83,3 m2, netto 115,0 m2
Rys. www.muratorprojekty.pl