Dom z ciężarówki
Inwestorom zależało na tym, by ich dom stanął szybko. Dlatego zdecydowali się na technologię szkieletu drewnianego. Katalogowe projekty takich domów im się nie podobały, więc zamówili projekt indywidualny.
Orzesze, 20-tysięczne miasto położone 30 km na południowy zachód od Katowic, zgodnie z nazwą ma w herbie krzew leszczyny – złotej, bezlistnej i młodej. Prawa miejskie Orzesza pochodzą z lat 60. ubiegłego wieku. Z tego samego okresu są tutejsze piętrowe domy kostki z chropowatą fakturą ścian. Do zaprawy tynkarskiej wrzucano spore, nawet dwucentymetrowe kamyki, dając prostej bryle ekspresyjny detal. Sporo takich domów szczęśliwie zachowało się w oryginalnym stanie i dziś sąsiadują z tradycyjnymi domami śląskimi: z ciemnoczerwonej cegły o ozdobnych nadokiennych naczółkach i gzymsach tak wymurowanych, by na zewnątrz w równomiernych odstępach wystawały główki cegieł.
Młode i stare domy składają się na luźną zabudowę. Drogę wzdłuż torów zacieniają okazałe drzewa, w przydomowych ogrodach pasą się gęsi, a kury na widok człowieka lecą do płotu jak dobrze wytresowane psy. Orzesze ma więc z miasta tylko tyle, ile ...
W artykule znajdziesz:
- Plany domu
- Zdjęcia bryły i wnętrz
- Informacje o wykorzystanych materiałach
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych