Marzy mi się...

Dom rozwojowy

Agnieszka Szajkowska
Agnieszka Szajkowska
Radosław Murat
Radosław Murat

Nie od razu mamy środki na duży dom. Możemy jednak zbudować go na raty. Znajdźmy projekt, dzięki któremu łatwo da się wzbogacić go o kolejne przestrzenie mieszkalne, gdy powiększy się nam rodzina lub wprowadzą starsi rodzice.

Inwestorzy, którzy już przeszli przez trudy budowy, gorąco zapewniają, że lepiej budować raz i do końca. Tymczasem nie zawsze uda się skroić dom idealnie na miarę. Gdy rodzina nam się powiększy, trzeba będzie pomyśleć o wygospodarowaniu pomieszczeń dla nowych mieszkańców. Jeśli wprowadzi się współmałżonek, być może wystarczy podział istniejących pomieszczeń, ale gdy przyjdą na świat dzieci, będziemy zmuszeni oddać do użytku nową przestrzeń mieszkalną i urządzić w niej pokoje dziecięce. Przebudowa sprawi najmniej kłopotów, jeżeli wybrany przez nas projekt domu będzie stworzony z myślą o takim scenariuszu. Niektóre biura projektowe mają takie domy w ofercie. Są one zazwyczaj obliczone na adaptację poddasza, jednak szperając po katalogach, natkniemy się również na takie, do których da się dostawić dodatkowe skrzydło.

Dom rozwojowy

Młodzi ludzie, wchodząc w dorosłe życie, potrzebują choćby niewielkiego lokum. Dom nie musi być od razu duży. Z czasem można go przecież powiększyć. Projekt: Marek Tyszko

fot. Andrzej SzandomirskI

W artykule znajdziesz:

  • cenne wskazówki dotyczące wyboru projektu domu, który łatwo budować w dwóch etapach
  • objaśnienie kroków prawnych, które w takim wypadku czekają inwestora
  • porady, jak wybrać projekt domu, który w razie czego nada się do takich przeróbek
  • wyjaśnienie możliwości, jak na różne sposoby podzielić funkcjonalnie tę samą przestrzeń (na przykładzie prawdziwego projektu)
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 4/2017 Tekst Agnieszka Szajkowska, Radosław Murat
warto przeczytać
tematy z okładki
Perfekcyjnie bez względu na kolor
Malowanie nie jest trudne, nie trzeba być fachowcem, żeby sobie z nim poradzić. Grunt to dobrze się przygotować. Co warto...
MALOWANIE ŚCIAN
Z półki na półkę
Ażurowa konstrukcja schodów wspornikowych wygląda lekko i nowocześnie. Nie dzieli optycznie wnętrza i dobrze się prezentuje w otwartej strefie dziennej.
SCHODY W DOMU