Zakończyliśmy V etap konkursu
Planujesz remont domu lub mieszkania – weź udział w Konkursie Remont Roku. Przedstawiamy najciekawsze realizacje z poprzednich edycji.
Przedostatni raz przyznaliśmy nagrody za projekty zgłoszone do tegorocznej edycji konkursu Remont Roku. Są naprawdę inspirujące!
15 listopada zakończył się szósty – ostatni – etap przyjmowania zgłoszeń w kategorii Projekt w konkursie Remont Roku 2018. Jego nominacje opublikujemy za miesiąc w styczniowym wydaniu Muratora, a w tym numerze prezentujemy projekty z piątego etapu, które postanowiliśmy nagrodzić.
Przypominamy, że z niecierpliwością czekamy nie tylko na projekty, ale także na zdjęcia i opisy realizacji waszych remontów. Mamy nadzieję, że do 15 grudnia 2018 r. pochwalicie się nimi, wysyłając zgłoszenie do naszego konkursu, i zawalczycie o nagrodę główną.
W tej serii wybraliśmy cztery projekty – po jednym w każdej kategorii konkursowej. Jak zawsze doceniliśmy pomysłowe rozwiązania i dokładne opisy, które pozwoliły nam zrozumieć, na czym polegają zmiany planowane w waszych mieszkaniach i domach.
Wszystkie nominowane projekty mogą być inspiracją i zachętą dla tych, którzy w przyszłości zamierzają rozpocząć prace remontowe.
PRZEBUDOWA
Druga młodość starego domu
Ten projekt (którego realizacja już się zaczęła) wymagał zastosowania wielu niecodziennych rozwiązań konstrukcyjnych. Choć tematem przewodnim remontu jest poddasze, to zakres prac obejmujący dobudowę górnej kondygnacji, zmianę wyglądu elewacji oraz aranżację wnętrza sprawił, że postanowiliśmy nagrodzić ten projekt w kategorii Przebudowa.
Poddasze w 50-letnim domu musiało powstać od zera. Trzeba było podwyższyć ściankę kolankową, rozbudować szczyty, zmienić kąt nachylenia dachu i wymienić całą konstrukcję na nową. Oprócz tego mają jeszcze powstać dwie balkonowe lukarny zlokalizowane od frontu i przestronne okno wraz z tarasem od strony podwórka. Dach zostanie pokryty blachą układaną na rąbek. Kolorystyka elewacji zmieni się na dopasowaną do koloru pokrycia dachowego.
Wnętrze ma być znacznie bardziej funkcjonalne niż dotąd. Po wejściu do mieszkania znajdziemy się w korytarzu wykonanym z cegły rozbiórkowej pozyskanej ze starych ścian szczytowych, lewą stronę budynku zajmie otwarta kuchnia wraz z jadalnią i salonem. Niepowtarzalny klimat mają stworzyć surowy beton na ścianie, odkryte belki stropowe oraz wspomniana cegła, a także stalowa konstrukcja schodów nawiązująca do stylu industrialnego.
Nad znajdującą się na parterze altanką powstanie niewielki taras. W łazience na końcu korytarza, w której nie zabraknie drewna, znajdzie się wanna z deszczownicą i szklanym parawanem. Wschodnią stronę poddasza zajmą mała sypialnia oraz przestronny pokój syna.
Inwestor: Błażej Jaskulski
Projekt: Maciej Szymczak
Nagroda: deszczownica z natryskiem i baterią Ferro Algeo
PODDASZE
Przebudowa budynku gospodarczego na dom jednorodzinny
Projekt obejmuje gruntowny remont starego budynku gospodarczego, który będzie teraz pełnił funkcję domu jednorodzinnego. Obejmuje między innymi wymianę pokrycia dachowego na dachówkę ceramiczną i przystosowanie poddasza do celów mieszkalnych. Z tego względu w połaciach dachu zostaną zamontowane okna dachowe doświetlające wnętrze.
Poddasze zostanie zaaranżowane tak, żeby mogło stanowić samodzielne mieszkanie, dlatego oprócz obszernej sypialni, łazienki i pomieszczenia gospodarczego będzie tam także salon z aneksem kuchennym.
W przyziemiu zostanie wydzielone pomieszczenie kotłowni z bezpośrednim wejściem z zewnątrz oraz mieszkanie składające się z salonu z aneksem kuchennym oraz dwóch sypialni i łazienki. Główne wejście uatrakcyjni dobudowany ganek. Cały budynek będzie ocieplony zgodnie z obecnie obowiązującymi normami.
Inwestor: Barbara Karnicka
Projekt: arch. Ewa Małkiewicz
Nagroda: rolety Velux do okien połaciowych
TERMOMODERNIZACJA
Przebudowa z poszanowaniem architektury miejsca
Odważne rozwiązania architektoniczne, które mimo nowoczesnego stylu domu mają się komponować z panującym wokół wiejskim klimatem, to pomysł nietuzinkowy i dlatego doceniło go jury konkursu.
Obiekt poddawany metamorfozie to budynek mieszkalno-gospodarczy z 1940 r. Forma budynku i kolor elewacji po przebudowie mają nawiązywać do dawnych budynków gospodarczych, które są jeszcze obecne na tym terenie jako relikty przeszłości dzielnicy Szmelta w Rumi – pozostałości po dawnej wsi.
Budynek w całości zostanie ocieplony wełną mineralną. Na elewacji i dachu jest planowana okładzina z opalanej naturalnej deski, która oprócz walorów estetycznych ma dodatkowo zabezpieczać wnętrze domu przed stratami ciepła.
Okna parteru zostaną zabezpieczone przesuwanymi panelami, które będą wykonane z tej samej deski co okładzina dachu i elewacji. Po ich zamknięciu bryła budynku będzie miała bardziej jednolity wygląd i formę jeszcze bardziej zbliżoną wyglądem do starej stodoły.
Projekt zakłada również zdjęcie i utylizację pokrycia dachowego z eternitu, demontaż więźby dachowej wraz ze ścianami poddasza, demontaż stropu oraz wyburzenie części ścian zewnętrznych i wszystkich wewnętrznych. Budynek obecnie stoi na fundamencie kamiennym, który będzie wzmocniony. W planie jest postawienie nowych ścian zewnętrznych i wewnętrznych oraz wykonanie stropu prefabrykowanego typu smart i nowej więźby dachowej.
Inwestor: Anna Maria Sokołowska
Projekt: arch. Anna Maria Sokołowska
Nagroda: zestaw narzędzi Profix
WNĘTRZA
Remont i przystosowanie wnętrz dla czteroosobowej rodziny
W tym projekcie aranżacji wnętrz urzekła nas niecodzienna kolorystyka i funkcjonalny układ pomieszczeń. Mimo dużego metrażu dom nie odpowiadał potrzebom rodziny z dwójką dzieci. Dlatego projekt przebudowy zakłada przede wszystkim wydzielenie dla nich osobnych pokoi. Inwestorom zależało też na powiększeniu malutkiej łazienki, zbliżeniu kuchni do obecnie oddalonego od niej salonu i wygospodarowaniu większej przestrzeni do przechowywania. W salonie przewidziano więc aneks kuchenny, łazienkę połączono z dotychczasową kuchnią, uzyskując w ten sposób dodatkowy pokój dla jednej z córek. Natomiast ogromny pokój dziecinny zmniejszono i dostosowano do potrzeb pierwszoklasistki.
W pozostałej części pokoju urządzono wygodną łazienkę.
Na korytarzu i w sypialni rodziców wygospodarowano miejsce na duże szafy. Całe wnętrze zostało utrzymane w jednolitej kolorystyce. Dominuje uwielbiane przez właścicieli drewno. Uzupełnienie stanowią beżowe i czarne meble. Pokoje dziewczynek wyłamują się z ogólnie panującej stonowanej kolorystyki. Dzięki wykorzystaniu wzorzystych tapet ich wnętrza są bardziej kolorowe i niepowtarzalne.
Inwestor: Tomasz Szpotan
Projekt: arch. Agnieszka Czupryn-Kacperczyk
Nagroda: zestaw malarski Schuller Eh’klar
Zdjęcia Materiały konkursowe