Nominacje – Konkurs Remont Roku 2018

Rozdajemy nagrody

Piotr Laskowski
Piotr Laskowski

Pierwsza edycja przyjmowania zgłoszeń do konkursu Remont Roku 2018 w grupie Projekt dobiegła końca w połowie czerwca. Z nadesłanych w tym czasie prac wybraliśmy te, które naszym zdaniem zasługują na wyróżnienie. Remonty planowane lub jeszcze nieukończone można zgłaszać do konkursu na stronie remontroku.pl w dziale Projekt. Najlepsze pomysły co miesiąc nominujemy i nagradzamy.

W Konkursie Remont Roku jest sześć etapów przyjmowania zgłoszeń. Każdy z nich kończy się oceną prac nadesłanych w czasie jego trwania, nominacjami i przyznaniem nagród rzeczowych w poszczególnych kategoriach: Przebudowa, Termomodernizacja, Poddasze i Wnętrza.

Jury oceniające projekty, składające się z przedstawicieli redakcji „Muratora” i sponsora strategicznego, bierze pod uwagę przede wszystkim to, jak przeprowadzony remont wpłynie na poprawę jakości życia, funkcjonalności oraz estetyki domów i mieszkań. Nie bez znaczenia jest też jakość samego zgłoszenia – opisu i zdjęć.

Zależy nam, żeby nagrodzone prace były inspiracją dla wszystkich, którzy myślą o remoncie, nie tylko generalnym. Dlatego szansę na zdobycie nagrody mają zarówno odważne projekty, których realizacja wymaga dużych nakładów finansowych, jak i te polegające na drobnych, pomysłowych zmianach, dających wyraźnie odczuwalny efekt.

Zobaczcie, jakie prace szczególnie spodobały się jury w pierwszym etapie przyjmowania zgłoszeń. Zachęcamy Was do nadsyłania swoich prac i wzięcia udziału w konkursie.

Przebudowa

Przebudowa przedwojennego domu. Za najlepszy w tej kategorii uznaliśmy projekt pracowni R-studio. Połowę bliźniaka na przedwojennym osiedlu typowych domów wrocławskiej spółdzielni mieszkaniowej architekci przeprojektowali w okazały budynek. W ich wizji odpowiada on standardom współczesnej architektury, a jednocześnie nie traci przedwojennego charakteru.

Obiekt wymagał gruntownych zmian – naprawy elementów konstrukcyjnych, zmiany aranżacji wnętrz i odświeżenia wyglądu zewnętrznego. Budynek jest opisany na planie litery L i składa się z dwóch części – głównej mieszkalnej i niższej gospodarczej. Ze względu na niespełniającą współczesnych standardów i warunków technicznych wysokość pomieszczeń w części gospodarczej, projekt zakłada jej rozbiórkę i wzniesienie w tym miejscu nowego budynku dołączonego do starej części mieszkalnej. W niej stan elementów konstrukcyjnych jest dobry, więc nie trzeba ich wymieniać. Zmiany ograniczą się tu do wykucia i przebudowy kilku otworów okiennych i drzwiowych.

Dom jest murowany z cegły pełnej, przekryty dachem dwuspadowym, bez izolacji termicznej. Projekt zakłada docieplenie go wełną mineralną i styropianem. Dach – jak w oryginale – ma być pokryty karpiówką układaną w koronkę. Lukarna nad planowaną dobudowaną częścią domu będzie miała konstrukcję drewnianą i pokrycie z powlekanej blachy na rąbek stojący.

Inwestorzy: Beata i Michał Grzegorczykowie
Projekt: R-studio Rafałko Architekci
Nagroda: myjka ciśnieniowa Kärcher

fot. materiały konkursowe

fot. materiały konkursowe

Poddasze

Remont poniemieckiego domu. W tym przypadku autorką projektu jest sama inwestorka, która 10 lat temu zamieszkała wraz z rodzicami w poniemieckim domu na Kaszubach. Parter był zagospodarowany, poddasze – nie. Jego adaptacją na mieszkanie miał się zająć jej tata. Niestety zmarł. Niedawno zaczęła więc realizować sama to, co razem zaplanowali. Zrobić trzeba wszystko – od podłogi po sufit. Podłogę na istniejących belkach nad częścią domu wykonał fachowiec. Jak się okazało, nie najlepszy, bo wyszła pofalowana. To oraz skromne środki, które inwestorka może przeznaczyć na inwestycję, sprawiły, że resztę prac postanowiła wykonać samodzielnie z pomocą przyjaciela rodziny. Do tej pory postawili ścianki działowe, skręcili i zamocowali schody, malują ściany, a na podłodze sama inwestorka ułożyła 130 m2 paneli.

Interesujący jest jej pomysł na ogrzewanie poddasza – zastosowała sufitowe grzejniki elektryczne. Koszt ich działania jest niewielki dzięki temu, że energię elektryczną dostarczają zainstalowane na dachu panele fotowoltaiczne. W planach jest jeszcze między innymi ocieplenie sufitu, wykończenie kuchni i łazienki, montaż drzwi, remont kotłowni i urządzenie górnej z dwóch kondygnacji na poddaszu. Zatem do zrobienia zostało jeszcze bardzo dużo. Życzymy powodzenia i wytrwałości.

Inwestor: Milena Derlikiewicz
Projekt: Milena Derlikiewicz
Nagroda: zestaw malarski Schuller Eh’klar

Poddasze
fot. materiały konkursowe
Poddasze

fot. materiały konkursowe
Poddasze

fot. materiały konkursowe

Termomodernizacja i poddasze

Rozbudowa zabytkowego domu. Ten projekt postanowiliśmy nagrodzić w dwóch kategoriach. Obejmuje on generalny remont i rozbudowę zabytkowego domu jednorodzinnego – połówki bliźniaka z 1948 r. Projekt trzeba było uzgodnić ze Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Oprócz zmiany układu pomieszczeń przewidziano w nim zasypanie piwnic, zaizolowanie murowanych ścian zewnętrznych 20-centymetrową, a poddasza 30-centymetrową warstwą wełny mineralnej oraz wymianę starych okien na energooszczędne z pakietem trzyszybowym. Zostanie też zainstalowany system wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. Ogrzewanie będzie podłogowe, zasilane przez kondensacyjny kocioł gazowy.
Te zmiany sprawią, że zabytkowy budynek osiągnie standard energetyczny współczesnych, nowo budowanych domów, dlatego nie mieliśmy wątpliwości, że zasługuje na wyróżnienie w kategorii Termomodernizacja.

Rozbudowa domu ma polegać na wybudowaniu drugiego budynku, nieco mniejszego od już istniejącego, oraz łącznika pomiędzy starą a nową częścią. Nowy obiekt będzie się zatem składał z trzech brył, a każda z nich – z parteru i poddasza. Wykorzystanie przestrzeni pod skośnym dachem i doświetlenie jej naturalnym światłem dzięki zastosowaniu okien dachowych daje szansę na stworzenie unikalnego miejsca do życia. W tym wypadku wyjątkowo interesującego ze względu na nietypowy kształt budynku. Dlatego zdecydowaliśmy się nagrodzić projekt także w kategorii Poddasze.

Inwestor: Artur Koziarz
Projekt: Bogusław Pilch
Nagroda: zestaw narzędziowy Profix i rolety Velux do okien połaciowych

fot. materiały konkursowe

fot. materiały konkursowe

Wnętrza

Generalny remont mieszkania w starej kamienicy. Projekt zakłada gruntowne zmiany w aranżacji wnętrz w kamienicy z lat 30. XX wieku. Punktem wyjścia było połączenie dwóch mieszkań w jedno, co spowodowało, że we wnętrzu przechodziło się przez labirynt korytarzy. Taki układ nie pozwalał na wygodne funkcjonowanie, więc najważniejsza była jego zmiana. Do zmiany była też kolorystyka – imitacja ciemnych cegieł na ścianach i liczne zabudowy pomalowane ciemnobrązową farbą olejną.

Po remoncie mieszkanie zyska jasne ściany, podłogi, otwarte przestrzenie, funkcjonalną łazienkę i dużą garderobę. Planowane prace obejmują wyburzenie ścian działowych i postawienie ich w nowych miejscach (przy okazji także wymianę całej instalacji elektrycznej), położenie nowych podłóg, wymianę drzwi, okien i umeblowanie wszystkich pomieszczeń.

Inwestor: Beata Szczęsna
Projekt: Dekora Anna Podgórska-Bogucka
Nagroda:zestaw narzędziowy Profix

Wnętrza
fot. materiały konkursowe
Wnętrza

fot. materiały konkursowe
Wnętrza

fot. materiały konkursowe
Wnętrza

fot. materiały konkursowe

Wnętrza

Przemiana 30-letniej kuchni. Ten projekt jest dziełem inwestorki własnymi siłami odnawiającej mieszkanie pozostawione jej do dyspozycji przez rodziców, którzy się z niego wyprowadzili. Wyremontowała już łazienkę i sypialnię, teraz przyszła kolej na niewielką kuchnię. Mają być w niej wymienione meble.
Inwestorka chce, żeby kuchnia była nowoczesna, ale z elementami tradycyjnymi, w lubianym przez nią stylu skandynawskim. Zdecydowała więc, że dolne szafki wyposaży w białe fronty, natomiast blaty i szafki górne będą w barwach naturalnego drewna, nawiązujących do znajdującej się w całym mieszkaniu sosnowej podłogi. Fragment ściany nad blatem ma zakryć czarne szkło laminowane, czarne będą też wszelkie dodatki. Wizję przyszłej kuchni przedstawiają rysunki wykonane przez inwestorkę za pomocą internetowej aplikacji do projektowania wnętrz. Gratulujemy pomysłowości!

Inwestor: Karolina Rakowska
Projekt: Karolina Rakowska
Nagroda:zestaw narzędziowy Profix

fot. materiały konkursowe

fot. materiały konkursowe

fot. materiały konkursowe

fot. materiały konkursowe
Wydanie: Murator 8/2018 Tekst Piotr Laskowski
Zdjęcia materiały konkursowe
warto przeczytać
tematy z okładki
Co nowego w oknach drewnianych
Producenci okien stale udoskonalają swoje wyroby, aby sprostały zarówno wymaganiom technicznym - termoizolacyjności, bezpieczeństwu - jak i obowiązującym trendom. Współczesne...
OKNA