W dobie kamer i alarmów funkcja ogrodzenia jako bariery nie do sforsowania powoli traci na znaczeniu. Owszem, dzięki ogrodzeniu powinniśmy czuć się bezpiecznie na swojej działce, ale ważniejsza staje się możliwość obcowania z naturą – zwłaszcza poza miastem, na działkach przeznaczonych na wypoczynek.
Działki rekreacyjne i domy letnie szkoda okalać litym ogrodzeniem. Ażurowe będzie znacznie tańsze, a do tego sama posesja też wyda się większa, bo zaprosimy do jej wnętrza otaczający krajobraz.
Aby uniemożliwić dużym zwierzętom wchodzenie na posiadłość, wystarczy postawić ogrodzenie wysokości 150 cm. Jeśli natomiast zależy nam na solidnym zabezpieczeniu, bo na przykład działka jest położona w odosobnieniu, ogrodzenie może być wyższe.
Uwaga! Z konieczności zgłaszania budowy do gminy zwolnione są parkany do wysokości 220 cm. Na etapie planowania warto również sprawdzić, czy nie obowiązują specjalne, szczegółowo określone przepisy co do stopnia zabudowania płotu, jego wysokości, kolorystyki czy zalecanych materiałów do budowy.
Na działkach rekreacyjnych sadzimy dużo roślinności – często przy samym płocie. Dlatego ogrodzenie powinno być wyjątkowo trwałe, odporne na butwienie i korozję oraz wykonane z takich materiałów, które nie będą wymagały częstej, choćby corocznej konserwacji.
W artykule znajdziesz:
- ilustrowane przykłady różnych sposobów na ogrodzenie działki – z drewna, metalu oraz kamienia;
- wskazówki, kiedy warto stosować podmurówkę pod ogrodzeniem i z czego można ją wykonać;
- podpowiedzi, czego unikać, a co warto zrobić budując ogrodzenie – aby było przyjazne dla zwierząt;
- listę roślin polecanych na żywopłoty.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych