Wypoczynek w ogrodzie

Elżbieta Borkowska-Gorączko
Elżbieta Borkowska-Gorączko

Taras to dla wielu osób kwintesencja ogrodu i jego najważniejsza część. Na co zwrócić uwagę podczas jego urządzania? Jakie meble wybrać?

Wypoczynek  w ogrodzie

Latem taras staje się centrum rodzinnego życia. Jeżeli pozwala na to jego wielkość, warto ustawić na nim nie tylko stół i fotele, ale także wygodną bujaną ławkę

fot. Andrzej Szandomirski

Miejsce służące wypoczynkowi powinno być wygodne. Taras przy kuchni może mieć zaledwie 3-4 m2 – tyle, by zmieścił się mały stolik i dwa, trzy krzesła. Ten przy salonie musi być większy. Jeżeli ma na nim stanąć stół z fotelami dla ośmiu osób, powinien mieć po­wierz­chnię co najmniej 17 m2. To wersja minimum. Warto jeszcze doliczyć kilka metrów kwadratowych na grill czy skrzynię, w której będzie można schować akcesoria potrzebne do grillowania, poduchy, lampiony i inne tarasowe drobiazgi.

Jeżeli jest zlokalizowany od strony­ południowej lub zachodniej (które latem bardzo się nagrzewają), należy pomyśleć o jego zadaszeniu. Trwałym rozwiązaniem jest montaż markizy, ale równie dobrze można zastosować składany parasol. Bardzo przyjemny chłodny cień daje pergola obrośnięta pnączem.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 7/2012 Tekst Elżbieta Borkowska-Gorączko
tematy z okładki
Co nowego w oknach drewnianych
Producenci okien stale udoskonalają swoje wyroby, aby sprostały zarówno wymaganiom technicznym - termoizolacyjności, bezpieczeństwu - jak i obowiązującym trendom. Współczesne...
OKNA