Ogród wokół tarasu

Anna Skórkowska
Anna Skórkowska

Zazwyczaj jest on zlokalizowany w kameralnej części wypoczynkowej położonej za domem. Jego nawierzchni często towarzyszy trawnik. Bywa jej przedłużeniem. Gdy taras jest wyniesiony ponad teren działki, może być oddzielony skarpą. Ponieważ pielęgnowanie trawnika na skarpie jest znacznym utrudnieniem, lepiej obsadzić ją roślinami zadarniającymi o pędach nisko ścielących się przy ziemi oraz niewielkimi mało wymagającymi krzewami, jak odmiany tawuły japońskiej czy berberysu Thunberga. Efektownie przez cały rok będą tu też wyglądały trawy ozdobne.

Przy schodach z tarasu do ogrodu warto sadzić niskie gatunki zadarniające, które stworzą efektowną oprawę, ale będą się płożyć po ziemi. Dzięki temu nie będą zahaczać o ubrania osób chodzących po schodach, więc unikniemy przycinania ich pędów.

Wokół tarasu

Rozłożyste krzewy jałowca pośredniego ‘Gold Coast’ i ‘Gold Star’ okrywają pędami i wiążą korzeniami skarpę, chroniąc ją przed erozją. Posadzone przy tarasie wyższe cyprysiki zamykają nieco widok na miejsce wypoczynku. Kontrapunktem kompozycji jest smukły stożek jałowca chińskiego ‘Obelisk’

fot. Piotr Mastalerz

W artykule znajdziesz:

  • wskazówki, jak zagospodarować przestrzeń wokół tarasu
  • zestawienie gatunków, które mogą zastąpic trawnik
  • zdjęcia 5 ciekawych ogrodowych aranżacji
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Ogród dla leniwych Tekst Anna Skórkowska
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU