Taras zagłębiony

Jak wyjść z piwnicy do ogrodu

Elżbieta Borkowska-Gorączko
Elżbieta Borkowska-Gorączko

Wgłębnik to niekiedy jedyny sposób na to, by połączyć dom z ogrodem. Warto o nim pomyśleć w czasie remontu domu z wysokim parterem, kiedy nie ma możliwości budowy tradycyjnego tarasu.

Wgłębnik często buduje się przy okazji remontu piwnicy, kiedy pomieszczenia zyskują nowe przeznaczenie i potrzebne jest wyjście do ogrodu. Jednak sprawdzi się on także przy domach na wzniesieniach, w których część budynku w sposób naturalny otoczona jest skarpą. Schowany w ziemi placyk zapewnia większą intymność i sprawia, że relaks w ogrodzie jest po prostu przyjemniejszy. Poza tym ogrody, w których jest zróżnicowana powierzchnia terenu, są bardziej interesujące i wydają się większe. Ma to szczególne znaczenie na niewielkich działkach, na przykład miejskich.

Taras zagłębiony

Wgłębnik powinien mieć co najmniej 10 m2, wtedy zmieszczą się tam wygodne meble i zostanie miejsce na komunikację między domem a ogrodem

rys. Agnieszka i Marek Sterniccy

W artykule znajdziesz:

 

  • informację jak zbudować wgłębnik z kostki granitowej (opis prac wraz z rysunkami murka oporowego, schodów i posadzki)

 

  • inne warianty murków oporowych (murowany z kamieni, klinkieru lub kształtek betonowych, suchy z kształtek betonowych – gazonów oraz z prefabrykatów L-kształtnych) a także schodów (blokowe i z podstopnicami)

 

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 8/2017 Tekst Elżbieta Borkowska-Gorączko
warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR