Nie czekaj na deszcz

Podlewanie ogrodu

Anna Skórkowska
Anna Skórkowska

Rośliny w ogrodzie będą bujne i zdrowe, jeśli otrzymają potrzebną porcję wody. Zapotrzebowanie na nią zależy od gatunku, a czasami też odmiany rośliny.

W pielęgnacji ogrodu najważniejsze jest podlewanie. To, jak często i jaką ilością wody trzeba to robić, zależy od gleby, pogody oraz oczywiście od wymagań siedliskowych roślinności.

Jak ograniczyć zużycie wody

1. Ściółkować glebę. Przykrycie podłoża pomiędzy roślinami warstwą (do 5 cm) ściętej trawy, trocin czy kory sosnowej znacznie ogranicza parowanie.

2. Sadzić rośliny dostosowane do środowiska. Na glebie piaszczystej, w którą woda łatwo wsiąka, roślinom o większych wymaganiach trzeba jej dostarczać dużo. Ale jeżeli posadzimy gatunki, które dobrze znoszą suszę (sosny, jałowce, rokitniki, berberysy, sumaki, macierzanki, rozchodniki), oszczędzimy sporo wody.

3. Usuwać chwasty z rabat i grządek. To rośliny silne i ekspansywne, intensywnie pobierają wodę, więc jeśli pozwolimy im się panoszyć, trzeba będzie dostarczać tyle wody, by starczyło jej też dla naszych upraw.

4. W upał wyżej kosić trawnik. Wtedy źdźbła ocieniają podłoże, co ogranicza parowanie. Dzięki temu nie trzeba dostarczać większych ilości wody.

Nie czekaj na deszcz

Opady deszczu w naszym kraju zwykle nie wystarczają, by latem pokryć zapotrzebowanie roślin na wodę. Konieczne jest podlewanie

fot. Andrzej T. Papliński

W artykule znajdziesz:

  • informacje, kiedy i jak najlepiej podlewać rośliny, aby efektywnie wykorzystały wodę dostarczoną do ziemi
  • rady, jakie wybrać urządzenia do podlewania (węże, zraszacze, linie kroplujące, systemy nawadniające).

 Dowiesz się także, jak ograniczyć zużycie wody w ogrodzie.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 6/2017 Tekst Anna Skórkowska
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU