Nie czekaj na deszcz
Podlewanie ogrodu
Rośliny w ogrodzie będą bujne i zdrowe, jeśli otrzymają potrzebną porcję wody. Zapotrzebowanie na nią zależy od gatunku, a czasami też odmiany rośliny.
W pielęgnacji ogrodu najważniejsze jest podlewanie. To, jak często i jaką ilością wody trzeba to robić, zależy od gleby, pogody oraz oczywiście od wymagań siedliskowych roślinności.
Jak ograniczyć zużycie wody
1. Ściółkować glebę. Przykrycie podłoża pomiędzy roślinami warstwą (do 5 cm) ściętej trawy, trocin czy kory sosnowej znacznie ogranicza parowanie.
2. Sadzić rośliny dostosowane do środowiska. Na glebie piaszczystej, w którą woda łatwo wsiąka, roślinom o większych wymaganiach trzeba jej dostarczać dużo. Ale jeżeli posadzimy gatunki, które dobrze znoszą suszę (sosny, jałowce, rokitniki, berberysy, sumaki, macierzanki, rozchodniki), oszczędzimy sporo wody.
3. Usuwać chwasty z rabat i grządek. To rośliny silne i ekspansywne, intensywnie pobierają wodę, więc jeśli pozwolimy im się panoszyć, trzeba będzie dostarczać tyle wody, by starczyło jej też dla naszych upraw.
4. W upał wyżej kosić trawnik. Wtedy źdźbła ocieniają podłoże, co ogranicza parowanie. Dzięki temu nie trzeba dostarczać większych ilości wody.
W artykule znajdziesz:
- informacje, kiedy i jak najlepiej podlewać rośliny, aby efektywnie wykorzystały wodę dostarczoną do ziemi
- rady, jakie wybrać urządzenia do podlewania (węże, zraszacze, linie kroplujące, systemy nawadniające).
Dowiesz się także, jak ograniczyć zużycie wody w ogrodzie.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych