Oszczędne podlewanie ogrodu
Jak i o co warto rozbudować instalację nawadniającą oraz w jaki sposób zaaranżować obsadzenia roślinne, aby zużywać jak najmniej wody
Przy ekologicznym podejściu do zagospodarowania otoczenia domu jedną z pierwszych kwestii, jakie trzeba rozważyć, jest racjonalne dostarczanie roślinom niezbędnej im wody. Najlepiej przemyśleć to już na etapie planowania ogrodu, choć niektóre ulepszenia da się wprowadzić także później.

Bez wody nie da się utrzymać ogrodu w dobrym stanie. Nawet jeśli korzystamy z własnych zasobów wód podziemnych, to w tak dynamicznie ulegającym zmianie poziomie wód gruntowych nie mamy gwarancji, jak długo ta woda będzie dla nas dostępna.
Warto szukać oszczędnych rozwiązań i zacząć od inwestycji w podziemny system nawadniający. Pozbędziemy się z ogrodu leżących węży ogrodowych, zyskamy mnóstwo wolnego czasu, a na dodatek nie będziemy się musieli martwić o to, czy na pewno wszystkie rośliny zostały dobrze podlane.
Cała instalacja jest schowana pod ziemią. Zraszacze można poukrywać między roślinami, a wynurzalne są widoczne tylko wtedy, gdy pracują. Nawadnianie systemowe może zużyć do podlania ogrodu nawet o połowę mniej wody niż tradycyjne.
System składa się z przewodów wodnych ułożonych pod powierzchnią, na głębokości 20-30 cm. Są to najczęściej giętkie rury z polietylenu, które łączy się ...
W artykule znajdziesz:
- sposoby na oszczędne podlewanie ogrodu
- omówienie zalet automatycznego nawadniania
- wyjaśnienie, jak zaaranżnować ogród, dobrać rośliny i nawierzchnie
- dodatki do ziemi poprawiające jej zdolność magazynowania wody

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych