Na granicy prywatności
Ogrodzenie pełne
Czasami lokalizacja działki wymusza budowę solidnego, litego ogrodzenia, na przykład jeśli przylega ona do ruchliwej ulicy. Podpowiadamy z jakiego materiału je zrobić.
Pełne ogrodzenie doskonale izoluje posesję od otoczenia – uciążliwego sąsiedztwa czy ruchliwej drogi – i w takich miejscach warto je stosować. Nie tylko zasłoni widok i ochroni przed zanieczyszczeniami z ulicy, ale w pewnym stopniu ograniczy hałas docierający z zewnątrz.
Parkan tworzy ramy ogrodu, dobrze dobrany jest ładnym tłem ogrodowej kompozycji i podkreśla urodę roślin. Zimą osłania je od mroźnego wiatru, dzięki czemu w jego sąsiedztwie dobrze się czują bardziej wrażliwe gatunki i odmiany.
Jednak masywne parkany mają też ciemną stronę – dominują nad otoczeniem i powodują, że ukryte za nimi domostwa mogą sprawiać wrażenie niedostępnych. Nie są polecane na osiedlach domów jednorodzinnych czy w atrakcyjnym otwartym krajobrazie.
Surowość i monotonię litego ogrodzenia można złagodzić łącząc różne materiały, na przykład w kamienną czy klinkierową ścianę wpleść co jakiś czas drewniane lub metalowe przęsła. Dużą rolę mogą też odegrać ...
W artykule znajdziesz:
- podpowiedzi, z jakich materiałów można zrobić ogrodzenia pełne;
- porady, jak zrobić takie ogrodzenia;
- inspirujące zdjęcia ogrodzeń – murowanych oraz wykonanych z metalu, drewna, gabionów, betonu architektonicznego;
- przepisy prawne regulujące ich budowę.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych