Na granicy prywatności

Ogrodzenie pełne

Elżbieta Borkowska-Gorączko
Elżbieta Borkowska-Gorączko

Czasami lokalizacja działki wymusza budowę solidnego, litego ogrodzenia, na przykład jeśli przylega ona do ruchliwej ulicy. Podpowiadamy z jakiego materiału je zrobić.

Ogrodzenie pełne.jpeg
Połączenie różnych materiałów sprawia, że ogrodzenie jest lekkie i nie przytłacza, a jednocześnie skutecznie strzeże tajemnic posesji fot. Andrzej Szandomirski

Pełne ogrodzenie doskonale izoluje posesję od otoczenia – uciążliwego sąsiedztwa czy ruchliwej drogi – i w takich miejscach warto je stosować. Nie tylko zasłoni widok i ochroni przed zanieczyszczeniami z ulicy, ale w pewnym stopniu ograniczy hałas docierający z zewnątrz.

Parkan tworzy ramy ogrodu, dobrze dobrany jest ładnym tłem ogrodowej kompozycji i podkreśla urodę roślin. Zimą osłania je od mroźnego wiatru, dzięki czemu w jego sąsiedztwie dobrze się czują bardziej wrażliwe gatunki i odmiany.

Jednak masywne parkany mają też ciemną stronę – dominują nad otoczeniem i powodują, że ukryte za nimi domostwa mogą sprawiać wrażenie niedostępnych. Nie są polecane na osiedlach domów jednorodzinnych czy w atrakcyjnym otwartym krajobrazie.

Surowość i monotonię litego ogrodzenia można złagodzić łącząc różne materiały, na przykład w kamienną czy klinkierową ścianę wpleść co jakiś czas drewniane lub metalowe przęsła. Dużą rolę mogą też odegrać ...

W artykule znajdziesz:

  • podpowiedzi, z jakich materiałów można zrobić ogrodzenia pełne;
  • porady, jak zrobić takie ogrodzenia;
  • inspirujące zdjęcia ogrodzeń – murowanych oraz wykonanych z metalu, drewna, gabionów, betonu architektonicznego;
  • przepisy prawne regulujące ich budowę.
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 8/2019 Tekst Elżbieta Borkowska-Gorączko
warto przeczytać
tematy z okładki
Dom niezależny od mediów
Najłatwiej jest wybudować dom na działce z wygodnym dostępem do energii elektrycznej, wody, kanalizacji i gazu. Kiedy chce się mieszkać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Impregnaty techniczne do drewna konstrukcyjnego
Wszystkie konstrukcje drewniane wymagają zabezpieczenia przed wilgocią, wodą, grzybami, owadami oraz ogniem. Zobaczmy, jakie impregnaty techniczne rekomendują ich producenci.
IMPREGNACJA DREWNA