Inspiracje

Liście piękne jak kwiaty

Elżbieta Borkowska-Gorączko
Elżbieta Borkowska-Gorączko

Ogród, w którym przeważają kompozycje z roślin o dekoracyjnych liściach, może być równie atrakcyjny jak ten wypełniony morzem kwiatów. Pokazujemy kilka przykładów.

Niezwykłe barwy

Liście rozmaitych gatunków i odmian różnią się nie tylko odcieniem zieleni, ale mogą też być szare, żółte, brązowe lub wielobarwne. Ich kolor dużo mówi o tym, gdzie rośliny najlepiej będą rosły.

Szare, srebrne, niebieskie. Rośliny o takim zabarwieniu pochodzą z terenów suchych i słonecznych. Często ich liście są pokryte włoskami, czyli kutnerem, lub woskiem, które zapobiegają parowaniu wody. Są odporne na suszę i mogą być rzadziej podlewane. Najlepiej rosną w pełnym słońcu, w przepuszczalnej glebie. Wiele z nich można uprawiać nawet w piaszczystym i nieurodzajnym podłożu. Niezbyt dobrze znoszą mokrą i ciężką glebę, szczególnie zimą nie lubią nadmiaru wilgoci. W takich warunkach często gniją.

Żółte, cytrynowe, kremowe, pomarańczowe, jasnoróżowe. Odmiany roślin o jasnych liściach najlepiej się czują w dobrze oświetlonych miejscach, jednak światło powinno być rozproszone. Większość z nich niezbyt dobrze rośnie w ...

W półcieniu. Rośliny o ozdobnych liściach różnią się między sobą barwą, pokrojem, wielkością i fakturą. To wystarczy, żeby powstała interesująca kompozycja. Tę założono w lekko ocienionym miejscu.
1. narecznica mocna ‘Cristata’
2. dąbrówka rozłogowa ‘Burgundy Glow’
3. trzmielina Fortune’a ‘Harlequin’
4. pluskwica groniasta ‘Atropurpurea’
5. funkia ‘Ginko Craig’
6. kosaciec gładki
7. funkia Siebolda ‘Elegans’
8. bodziszek himalajski ‘Gravetye’
9. karmnik ościsty

fot. Mirosław Krogulec

W artykule znajdziesz:

  • 10 zdjęć kompozycji z roślin o dekoracyjnych liściach (na słońce i do cienia), które mogą być inspiracją przy urządzaniu własnego ogrodu
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 8/2017 Tekst Elżbieta Borkowska-Gorączko
warto przeczytać
tematy z okładki
Dom niezależny od mediów
Najłatwiej jest wybudować dom na działce z wygodnym dostępem do energii elektrycznej, wody, kanalizacji i gazu. Kiedy chce się mieszkać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Impregnaty techniczne do drewna konstrukcyjnego
Wszystkie konstrukcje drewniane wymagają zabezpieczenia przed wilgocią, wodą, grzybami, owadami oraz ogniem. Zobaczmy, jakie impregnaty techniczne rekomendują ich producenci.
IMPREGNACJA DREWNA