Liście piękne jak kwiaty
Ogród, w którym przeważają kompozycje z roślin o dekoracyjnych liściach, może być równie atrakcyjny jak ten wypełniony morzem kwiatów. Pokazujemy kilka przykładów.
Niezwykłe barwy
Liście rozmaitych gatunków i odmian różnią się nie tylko odcieniem zieleni, ale mogą też być szare, żółte, brązowe lub wielobarwne. Ich kolor dużo mówi o tym, gdzie rośliny najlepiej będą rosły.
Szare, srebrne, niebieskie. Rośliny o takim zabarwieniu pochodzą z terenów suchych i słonecznych. Często ich liście są pokryte włoskami, czyli kutnerem, lub woskiem, które zapobiegają parowaniu wody. Są odporne na suszę i mogą być rzadziej podlewane. Najlepiej rosną w pełnym słońcu, w przepuszczalnej glebie. Wiele z nich można uprawiać nawet w piaszczystym i nieurodzajnym podłożu. Niezbyt dobrze znoszą mokrą i ciężką glebę, szczególnie zimą nie lubią nadmiaru wilgoci. W takich warunkach często gniją.
Żółte, cytrynowe, kremowe, pomarańczowe, jasnoróżowe. Odmiany roślin o jasnych liściach najlepiej się czują w dobrze oświetlonych miejscach, jednak światło powinno być rozproszone. Większość z nich niezbyt dobrze rośnie w ...
W półcieniu. Rośliny o ozdobnych liściach różnią się między sobą barwą, pokrojem, wielkością i fakturą. To wystarczy, żeby powstała interesująca kompozycja. Tę założono w lekko ocienionym miejscu.
1. narecznica mocna ‘Cristata’
2. dąbrówka rozłogowa ‘Burgundy Glow’
3. trzmielina Fortune’a ‘Harlequin’
4. pluskwica groniasta ‘Atropurpurea’
5. funkia ‘Ginko Craig’
6. kosaciec gładki
7. funkia Siebolda ‘Elegans’
8. bodziszek himalajski ‘Gravetye’
9. karmnik ościsty
W artykule znajdziesz:
- 10 zdjęć kompozycji z roślin o dekoracyjnych liściach (na słońce i do cienia), które mogą być inspiracją przy urządzaniu własnego ogrodu
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych