Inspiracje

Kręte ścieżki

Elżbieta Borkowska-Gorączko
Elżbieta Borkowska-Gorączko

Łączą odległe części działki, ułatwiają poruszanie się po ogrodzie, zdobią. Ich budowa nie jest trudna, więc można je położyć samemu. Jaki materiał na nie wybrać?

Rozmieszczenie nawierzchni należy przewidzieć już na początku projektowania ogrodu. Choć ścieżki pełnią funkcję czysto użytkową – łączą często odwiedzane obszary działki – w dużym stopniu kształtują przestrzeń i decydują o charakterze otoczenia domu. Wprowadzają w kompozycję dynamikę, wyznaczają kierunek przemieszczania się po działce, prowadzą do atrakcyjnych miejsc.

Dróżki sąsiadujące z trawnikiem powinny leżeć na równi z murawą, bo to ułatwi koszenie (swobodnie można przejeżdżać kołami kosiarki po nawierzchni), ścieżki przylegające do rabat warto ułożyć trochę wyżej, ponieważ to zapobiegnie wypłukiwaniu ziemi na nawierzchnię w czasie deszczu lub podczas podlewania.

W artykule znajdziesz:

  • przegląd materiałów na ogrodowe ścieżki (elementy betonowe, bruk klinkierowy, kamień, drewno, żwir)
  • inspirujące zdjęcia aranżacji ogrodowych, w których zaprojektowano ciekawe ścieżki
  • instrukcję krok po kroku, jak zbudować ścieżkę
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Tekst Elżbieta Borkowska-Gorączko
Wydanie: Murator 1/2013
warto przeczytać
tematy z okładki
Perfekcyjnie bez względu na kolor
Malowanie nie jest trudne, nie trzeba być fachowcem, żeby sobie z nim poradzić. Grunt to dobrze się przygotować. Co warto...
MALOWANIE ŚCIAN
Z półki na półkę
Ażurowa konstrukcja schodów wspornikowych wygląda lekko i nowocześnie. Nie dzieli optycznie wnętrza i dobrze się prezentuje w otwartej strefie dziennej.
SCHODY METALOWE