Inspiracje

Kręte ścieżki

Elżbieta Borkowska-Gorączko
Elżbieta Borkowska-Gorączko

Łączą odległe części działki, ułatwiają poruszanie się po ogrodzie, zdobią. Ich budowa nie jest trudna, więc można je położyć samemu. Jaki materiał na nie wybrać?

Rozmieszczenie nawierzchni należy przewidzieć już na początku projektowania ogrodu. Choć ścieżki pełnią funkcję czysto użytkową – łączą często odwiedzane obszary działki – w dużym stopniu kształtują przestrzeń i decydują o charakterze otoczenia domu. Wprowadzają w kompozycję dynamikę, wyznaczają kierunek przemieszczania się po działce, prowadzą do atrakcyjnych miejsc.

Dróżki sąsiadujące z trawnikiem powinny leżeć na równi z murawą, bo to ułatwi koszenie (swobodnie można przejeżdżać kołami kosiarki po nawierzchni), ścieżki przylegające do rabat warto ułożyć trochę wyżej, ponieważ to zapobiegnie wypłukiwaniu ziemi na nawierzchnię w czasie deszczu lub podczas podlewania.

W artykule znajdziesz:

  • przegląd materiałów na ogrodowe ścieżki (elementy betonowe, bruk klinkierowy, kamień, drewno, żwir)
  • inspirujące zdjęcia aranżacji ogrodowych, w których zaprojektowano ciekawe ścieżki
  • instrukcję krok po kroku, jak zbudować ścieżkę
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Tekst Elżbieta Borkowska-Gorączko
Wydanie: Murator 1/2013
warto przeczytać
tematy z okładki
Panele fotowoltaiczne - rodzaje i zasada działania
Panele PV przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną - tak zwaną zieloną, bo powstającą ze źródła odnawialnego. Można ją wykorzystać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Cegły ceramiczne na nietynkowane mury i nawierzchnie
Bogata kolorystyka i wielość formatów sprawiają, że cegła doskonale wpisuje się w każdą architekturę. Poznajmy rodzaje wyrobów i ich parametry,...
CEGLANA ŚCIANA