Pełne ogrodzenie sprawia, że wnętrze posesji jest przytulne i odizolowane od zgiełku, nawet w środku miasta. Można je wykonać z różnych materiałów.
Murowane lite ogrodzenie sprawdza się przede wszystkim od strony ruchliwej ulicy. Zatrzymuje kurz, spaliny, hałas i ciekawskie spojrzenia przechodniów. Poza tym tworzy ładne, jednorodne tło dla ogrodowych aranżacji.
Murując, pamiętaj o...
- fundamencie. Pełny mur z kamieni, cegieł ceramicznych czy elementów betonowych wymaga solidnego fundamentu. Musi on sięgać poniżej strefy przemarzania gruntu, czyli na głębokość 80-150 cm, zależnie od rejonu kraju.
- izolacji poziomej. Między fundamentem a ścianą ogrodzenia trzeba ułożyć izolację, na przykład z papy na lepiku. Zapobiegnie to podsiąkaniu wody z gruntu i w konsekwencji powstawaniu na murze wykwitów i odpadaniu tynku.
- dylatacjach. Co 10 m należy zostawić szczeliny dylatacyjne biegnące przez fundament i całą wysokość muru. Wypełnia się je nienasiąkliwym trwale elastycznym materiałem uszczelniającym. Zabezpieczy to ogrodzenie przed pękaniem.
W artykule znajdziesz:
- odpowiedź na pytanie, jakich materiałów użyć do budowy pełnego ogrodzenia na przykład od strony ruchliwej ulicy (mur pokryty tynkiem lub okładziną, kamień, klinkier, kształtki betonowe)
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Wydanie: Murator 8/2016
Tekst Elżbieta Borkowska-Gorączko