Budowa podjazdu

Elżbieta Borkowska-Gorączko
Elżbieta Borkowska-Gorączko

Jedną z pierwszych inwestycji związanych z zagospodarowaniem działki jest zapewnienie wygodnej drogi do garażu. Pokazujemy, jak ją zrobić.

Podjazd powinien mieć co najmniej 3 m szerokości, aby zapewnić wygodę użytkowania. Najczęściej buduje się go z bruku betonowego lub kamiennego. W obu przypadkach wykonanie jest podobne. Grubość elementów tworzących nawierzchnię zależy od jej przeznaczenia. Jeśli będą po niej jeździły wyłącznie samochody osobowe, można użyć kostek grubości 6 cm. Jeżeli nawierzchnia będzie poddana większemu obciążeniu – elementy brukowe muszą mieć 8 cm.

Solidna podstawa

O trwałości podjazdu decyduje nie tylko warstwa wykończeniowa, ale przede wszystkim właściwie zrobiona podbudowa, ponieważ przenosi ona obciążenia działające na nawierzchnię. Jeśli zostanie źle wykonana, na powierzchni bruku (w miejscu przejazdu kół samochodu) pojawią się koleiny.

Pracę rozpoczynamy od zdjęcia humusu, czyli warstwy organicznej gruntu. Jest to konieczne, gdyż z czasem humus zmniejsza objętość z powodu rozkładu materii organicznej. Skutkiem tego procesu może być zapadanie się kostki.

Następnie, po oczyszczeniu wykopu z kamieni i korzeni oraz wyrównaniu podłoża, kładziemy podbudowę grubości...

Budowa podjazdu

Dom już stoi, ogrodzenie zrobione. Teraz przyszedł czas na to, by wybrukować piaszczystą drogę do garażu

fot. Tomasz Zaborowicz

W artykule znajdziesz:

  • zdjęcia wraz z opisami pokazujące krok po kroku, jak zbudować podjazd z kostki betonowej
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 2/2017 Tekst Elżbieta Borkowska-Gorączko
Zdjęcia Tomasz Zaborowicz
warto przeczytać
tematy z okładki
Panele fotowoltaiczne - rodzaje i zasada działania
Panele PV przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną - tak zwaną zieloną, bo powstającą ze źródła odnawialnego. Można ją wykorzystać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Cegły ceramiczne na nietynkowane mury i nawierzchnie
Bogata kolorystyka i wielość formatów sprawiają, że cegła doskonale wpisuje się w każdą architekturę. Poznajmy rodzaje wyrobów i ich parametry,...
CEGLANA ŚCIANA