Produkt i pomysł

Tynk z fakturą

Anna Okołowska
Anna Okołowska

Można w nim formować różne przestrzenne wzory, na przykład zrobić ścianę z wklęsłymi i wypukłymi pasami.

Produkt

To gotowa sucha mieszanka, z której wykonuje się tynki. Można wykorzystać cementową, cementowo-wapienną albo na bazie gipsu. Zaprawy tynkarskie mogą mieć różne uziarnienie dające efekt mniej lub bardziej chropawej powierzchni.

Wybierając zaprawę, warto wziąć pod uwagę także to, którą najłatwiej i najszybciej można wykończyć ścianę. Zdecydowanie najlepsza pod tym względem jest zaprawa na bazie gipsu, bo wystarczy nałożyć jedną jej warstwę, która szybko schnie. Do wykonania wzorzystej ściany zalecane są unowocześnione zaprawy zawierające oprócz głównego składnikawysokiej klasy gipsu naturalnego, naturalne wypełniacze i dodatki uszlachetniające. To właśnie one sprawiają, że masa jest plastyczna, ma wydłużony czas wiązania i zwiększoną przyczepność do podłoża. Zanim wybierzemy zaprawę na naszą wzorzystą ścianę, sprawdźmy, jakiej grubości warstwę można z niej układać. Jeśli wzór ma być dość głęboko wyrzeźbiony w tynku, masa tynkarska powinna mieć około 10 mm grubości.

Tynk z fakturą

Ściana w wyraźne przestrzenne pasy pomalowana na srebrny kolor stała się najciekawszym elementem kuchennej aranżacji

fot. Kalbar, stylizacja: Berenika Ziemkiewicz

W artykule znajdziesz:

  • informacje, jak przygotować podłoże pod tynk z fakturą
  • podpowiedzi, w jaki sposób wykonać wzór
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 9/2016 Tekst Anna Okołowska
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU