To na nich przygotowujemy posiłki, przy nich spędzamy czasem kilka godzin w ciągu tygodnia. Jak zapewnić sobie wygodę pracy? Na jakie materiały warto postawić, wybierając blat kuchenny?
Wygodny blat roboczy powinien mieć wysokość dopasowaną do wzrostu użytkowników. Jest to tym bardziej istotne, że większość prac kuchennych wykonujemy na stojąco. Współcześnie blaty, których poziom wyznaczono zgodnie z zasadami ergonomii, na ogół znajdują się 90-92 cm nad podłogą.
Przestarzałe standardy i nowe potrzeby
Producenci wyposażenia i mebli kuchennych w dalszym ciągu stosują jednak standardy modułowe ustanowione niemal sto lat temu i dostosowane do ówczesnego wzrostu Europejczyków. Wtedy z ergonomii wynikało, że blat powinien mieć wysokość 85 cm. Dzisiaj ludzie są wyżsi, ale normy się nie zmieniły. Urządzenia kuchenne do zabudowy, na przykład zmywarka, bez problemu zmieszczą się pod podwyższonym blatem, ale jak zamaskować lukę powstałą po wstawieniu sprzętów kuchennych? Można podnieść wszystko do góry i zrobić wyższy cokół, który wykorzystamy na przykład na wykonanie ukrytej szuflady. Cokół ma standardowo 10 cm wysokości, ale w przypadku blatu na poziomie 90 cm ma już 15 cm – tyle wystarczy na szufladę. Inną możliwością jest pogrubienie blatu kuchennego. Propozycji może być więcej – to pole dla kreatywności projektanta.
W artykule znajdziesz:
- podpowiedź, jak obliczyć wysokość blatu odpowiednią do swojego wzrostu
- rady, jaką wysokość może mieć blat roboczy w różnych strefach w kuchni
- praktyczne informacje dotyczące optymalnej długości, głębokości i grubości blatu
- przegląd najpopularniejszych i najmodniejszych materiałów wraz ze zdjęciami
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych