Jak dobrze urządzić poddasze

Anna Okołowska
Anna Okołowska

Skośne połacie dachu ograniczają przestrzeń i utrudniają praktyczne wykorzystanie całej powierzchni. Ale mają tę zaletę, że potrafią stworzyć niepowtarzalny klimat. Przedstawiamy pomysły architektów.

Pomysły na aranżację poddasza mogą być rozmaite. Wiele zależy od tego, jaką przestrzeń mamy do dyspozycji. Ważne są kształt i kąt nachylenia dachu, wysokość ścianki kolankowej, miejsce komina i rozmieszczenie słupów. Podstawowa zasada jest taka, że im prostsze i wyższe ściany, tym łatwiej zagospodarować wnętrze.

Najłatwiej urządzić poddasze pod dachem dwuspadowym o dużym kącie nachylenia – większym niż 40°. Gdy dach jest stromy, wysokość pomieszczenia pod skosami szybko przyrasta – wystarczy zrobić krok do środka, odsuwając się od styku dachu za ścianą, żeby poczuć więcej miejsca nad głową. Jeżeli kąt nachylenia jest mały, skosy są łagodne, ale w rezultacie w pomieszczeniu więcej jest niskich przestrzeni, w których nie da się ustawić zwykłych mebli.

Pod dachem wielospadowym sytuacja jest bardziej skomplikowana, a trudności z aranżacją przestrzeni wynikają z tego, że z reguły w jednym pomieszczeniu mamy do czynienia ...

Jak dobrze urządzić poddasze

fot. Piotr Mastalerz, projekt: architekt Damian Kałdonek, Projarch

W artykule znajdziesz:

  • jak można wykorzystać słupy aranżując przestrzeń poddasza;
  • co może stanąć pod skośna połacią;
  • kiedy warto zdecydować się na przedściankę;
  • pomysły, jak urządzić wysokie poddasze;
  • jak poradzić sobie z zaaranżowaniem wnętrz pod czterospadowym dachem.
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 2/2018 Tekst Anna Okołowska
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU