Ważne wybory

Estetyczne dylematy

Kuchnia zamknięta czy otwarta?

Anna Grabowska
Anna Grabowska

Kuchnię zamkniętą łatwiej urządzić. Jako osobne pomieszczenie może mieć dowolny charakter, niezależnie od wyglądu salonu. Otwarta jest bardziej wymagająca, ale też może robić większe wrażenie.

Urządzając kuchnię, wybieramy odpowiednie materiały (odporne na wilgoć, ścieranie, łatwe do trzymania w czystości itp.) oraz rozwiązania i sprzęty ułatwiające codzienną pracę. Ale to nie wszystko. Jednocześnie staramy się zaaranżować to wnętrze w swoim ulubionym stylu – industrialnym, rustykalnym, minimalistycznym, eklektycznym czy innym. W zależności od tego, czy pomieszczenie jest w pełni otwarte na salon, czy też oddzielone od niego ścianami i drzwiami, będziemy mieć większy lub mniejszy margines swobody.

Kuchnia zintegrowana ze strefą dzienną może być reprezentacyjna albo wręcz przeciwnie – niezwykle dyskretna. Tak czy inaczej nie powinna zdominować wystroju jednoprzestrzennego wnętrza. Kuchnia zamknięta jest osobnym pomieszczeniem, które można urządzić zupełnie inaczej niż resztę domu, jednak nie mniej starannie, zwłaszcza jeśli pełni ona zarazem funkcję jadalni lub jest połączona z salonem za pomocą przeszklonych drzwi.

W artykule znajdziesz:

  • zdjęcia kuchni zamkniętych i otwartych będące inspirującymi propozycjami urządzenia tych wnętrz
  • zasady, jakimi warto się kierować, aranżując kuchnię w jednoprzestrzennej strefie dziennej oraz w zamkniętym pomieszczeniu
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 12/2016 Tekst Anna Grabowska
warto przeczytać