Dom dobrze urządzony

Dom przyjazny dziecku

Maria Tyniec
Maria Tyniec

O obecności dzieci świadczą nie tylko porozrzucane zabawki, ale także rozwiązania, które dostosowują dom do potrzeb najmłodszych. Są dowodem, że cały dom może być dla nich otwarty.

ddu-dom-dzieci.jpeg
fot. GREEN CANOE STUDIO

Małe dzieci najchętniej przebywają tam, gdzie ich opiekunowie: w kuchni, pokoju dziennym. Nawet jeśli bawią się same. To wystarczający powód, by stworzyć najmłodszym warunki do zabawy również w pokoju dziennym, a nawet w kuchni. A także argument za tym, że pokoje dziecięce mogą być małe. Dzieci i tak będą spędzać w nich niewiele czasu. Ważniejsze jest to, by były zlokalizowane w sąsiedztwie sypialni rodziców.

Starsze dzieci, a już na pewno nastoletnie, chętnie zamykają się w swoich pokojach i niełatwo je z nich wyciągnąć. Co bardziej radykalni młodzi ludzie wieszają na drzwiach kartkę: wstęp wzbroniony. Zakaz dotyczy oczywiście dorosłych. Koledzy i koleżanki są mile widziani. Stąd pokoje nastolatków muszą być wielofunkcyjne niczym kawalerki, możliwie duże i usytuowane jak najbliżej wejścia do domu.

Własne miejsce gwarantuje dzieciom bezpieczeństwo, prywatność, możliwość eksperymentowania w sferze estetycznej (i popełniania błędów ...

W artykule znajdziesz:

  • rozwiązania przyjazne dla dzieci w kuchni, pokoju dziennym, łazience
  • pomysły jak urządzić pokój małego dziecka i nastolatka
  • jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w domu
  • sposoby na meble
  • czym wykończyć ściany i podłogi w pokoju dziecka
  • jak wybrać biurko i krzesło dla ucznia
  • przykładowe projekty aranżacji dziecięcych pokoi
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 9/2019 Tekst i projekty aranżacji architekt wnętrz Maria Tyniec
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU