Lekarstwo na decybele
Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian i sufitu
Hałaśliwy sąsiad to dopust boży. Zamiast wkładać w uszy stopery, lepiej zastanowić się nad sposobem odgrodzenia się od natrętnych dźwięków. Podsuwamy kilka pomysłów.
Problem hałasu dobiegającego z sąsiednich lokali dotyczy nie tylko mieszkańców domów wielorodzinnych. Może on doskwierać domownikom także w bliźniakach i segmentach. Od razu uprzedzamy, że nie ma idealnej recepty na ciszę, bo hałas rozprzestrzenia się rozmaitymi drogami. O ile można zaizolować akustycznie ściany, sufit lub drzwi wejściowe, to pozostają jeszcze piony wentylacyjne i instalacyjne oraz inne miejsca zwane na podobieństwo mostków cieplnych mostkami akustycznymi. One nie są łatwe do zaizolowania. Mimo to postaramy się zaprezentować kilka rozwiązań, które pozwolą zredukować nieco natężenie hałasu. Co ważne, izolacja taka nie tylko nam wyjdzie na zdrowie. My również staniemy się mniej słyszalni i uciążliwi dla naszych sąsiadów.
Niestety, aby izolacja akustyczna była najbardziej skuteczna, musi być ułożona w pomieszczeniach, w których powstają dźwięki. Nie liczmy zatem, że uda się nam w 100% „wyciszyć” dźwięki dobiegające z innych mieszkań ...
W artykule znajdziesz:
- rysunki pokazujące, jak izolować akustycznie ściany, stosując różne materiały do tego przeznaczone
- ceny poszczególnych materiałów do izolacji akustycznej ścian i suftów
- porównanie materiałów do izolacji akustycznej sufitów
- porównanie materiałów do izolacji akustycznej ścian
- definicje poszczególnych symboli wykorzystywanych w charakteryzowaniu parametrów akustycznych przegród
- rady, jak wyciszyć drzwi do mieszkania
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Konsultacja mgr inż. Wojciech Adamik