Czy likwidować wiatrołap?
Wejście do domu
Strefa wejścia powinna być wygodna, funkcjonalna i praktyczna. Jednocześnie dobrze, jeśli jest jasna i elegancka. Dawniej zwracano uwagę bardziej na to pierwsze, teraz – bardziej na drugie.
Wiatrołap, nazywany dawniej przedsionkiem, to niewielkie nieogrzewane pomieszczenie, które chroni wnętrze domu przed bezpośrednim napływem zimnego powietrza po otwarciu drzwi zewnętrznych. Zdarza się, że jest minikorytarzem, z którego prowadzą drzwi do garażu lub kotłowni, a czasami schody do piwnicy. Będąc pewną przeszkodą do pokonania przed wejściem do holu i salonu, stanowi też barierę chroniącą reprezentacyjne wnętrze przed bezpośrednim wglądem z zewnątrz.
Jeśli wiatrołap jest dobrze zaprojektowany, można w nim wygodnie wykonać czynności, które są związane z wejściem do domu – zamknąć drzwi zewnętrzne na klucz (bez konieczności otwierania drzwi wewnętrznych), powiesić płaszcz, zdjąć buty, złożyć cieknący parasol, odstawić zakupy, klucz i torbę oraz powiesić smycz psa.
Jednocześnie to przecież pierwszy fragment wnętrza, który widzą nasi goście. A pierwsze wrażenie pozostaje w pamięci na długo. Dobrze doświetlone przestronne pomieszczenie podnosi rangę całego domu. Decyzja o likwidacji wiatrołapu ...
W artykule znajdziesz:
- argumenty architektoniczne i funkcjonalne przemawiające za oraz przeciw likwidacji wiatrołapu, które na pewno okażą się pomocne w podjęciu własciwej decyzji
- inspirujące zdjęcia i podpowiedź instalatora dotycząca problemu wyziębiania tej części domu
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych