Jest w domu potrzebna nie mniej niż ogrzewanie. Jej rodzaj i jakość mają istotny wpływ na samopoczucie i zdrowie mieszkańców, stan budynku oraz wysokość wydatków na jego eksploatację.
Kiedyś wentylacji domów i mieszkań nie traktowano zbyt poważnie. Nie wiązano jej słabej skuteczności z problemami zdrowotnymi mieszkańców, złym działaniem urządzeń spalających gaz i paliwa stałe, wilgocią w pomieszczeniach czy niszczeniem elementów konstrukcyjnych budynków. Nie oszczędzano energii, więc nie przejmowano się koniecznością ogrzewania zimnego powietrza napływającego do pomieszczeń przez nieszczelności w stolarce i szczeliny w ścianach.
Zaczęto się baczniej przyglądać wentylacji, gdy okazało się, że w coraz bardziej energooszczędnych i szczelnych domach brakuje świeżego powietrza, a dostarczanie go w ilości odpowiedniej do zapewnienia komfortu mieszkańcom i prawidłowego funkcjonowania urządzeń sporo kosztuje. Jej znaczenie wzrosło jeszcze bardziej, odkąd na inwestorów, a więc w praktyce na projektantów, nałożono obowiązek projektowania domów o niskim wskaźniku EP, na który sposób wentylowania ma ogromny wpływ.
Nie ma przepisów nakazujących zastosowanie określonego modelu wentylacji. Teoretycznie może to być system naturalny (grawitacyjny ...
W artykule znajdziesz:
- zasady wentylowania domów jednorodzinnych
- sposoby usprawnienia wentylacji naturalnej
- zalety wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z rekuperacją
- metody ograniczania hałasu wentylacji mechanicznej
- zyski z zastosowania GWC
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych