Więźba, czyli konstrukcja dachu, pozostaje schowana między pokryciem a zabudową poddasza. Choć działa w ukryciu, ponosi odpowiedzialność za trwałość zadaszenia, przenosząc obciążenia własne, obciążenie wiatrem oraz ciężar śniegu. Wybór materiału, z którego powstanie, sposób zmontowania oraz zabezpieczenia przed ogniem, grzybem i owadami to kluczowe kwestie, których nie wolno bagatelizować.
Dach to element budynku, który nie tylko chroni dom przed warunkami atmosferycznymi, ale wpływa również na jego wygląd i charakter. W zależności od tego, czy będzie płaski, czy stromy, jedno- czy wielospadowy – inaczej zbudowana zostanie jego konstrukcja.
Zadaniem konstrukcji jest nadanie dachowi kształtu i utrzymanie ocieplenia, hydroizolacji oraz pokrycia. Projektuje ją architekt – sam lub we współpracy z konstruktorem – i zamieszcza w dokumentacji technicznej domu. Znajdziemy w niej też wykaz dopuszczalnych zmian, także dotyczących dachu. To zmiany, które nie wymagają uzyskania zgody autora projektu. Inne, jak na przykład modyfikacja kształtu dachu, nie mogą być zrealizowane bez takiej zgody.

Najlepiej znaleźć tartak niedaleko miejsca budowy - transport będzie wówczas tańszy
fot. TARTAK LUK-TRAKW artykule znajdziesz:
- katalog typowych więźb dachowych do domów jednorodzinnych, wraz z rysunkami
- wyjaśnienie, z jakich materiałów może powstać więźba, a nie zawsze jest to drewno
- omówienie zasad przygotowywania drewna na więźbę
- prezentacja więźb w technologii prefabrykowanej lub powstających z półprefabrykatów

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych