Czy skośne połacie są w odwrocie? Zapewne nie, ale modne są prostota i nowoczesność, a te wyrazić można między innymi płaskim dachem. Przypatrzmy się zatem, jakie możliwości dają płaskie dachy, jakich materiałów wymagają i jakie problemy stawiają przed wykonawcami.
Dachy płaskie niezupełnie słusznie uchodzą za symbol nowoczesnego budownictwa. Wykonywano je bowiem na długo przedtem, zanim zaczęto konstruować dachy skośne. Ich kolebką jest starożytny Bliski Wschód, ale w Europie doceniono je dopiero wraz z nadejściem epoki modernizmu. Z nastaniem obecnego wieku architekci odświeżyli koncepcje Le Corbusiera i Wrighta, stawiając na prostotę, czystość formy, maksymalną funkcjonalność oraz zespolenie przestrzeni zewnętrznej z wewnętrzną. Kubiczne bryły, wielkie przeszklenia i płaskie dachy dziś na powrót stały się wyznacznikami architektury „nowoczesnej”.
1. Dachy płaskie mogą mieć niewielkie skosy
Płaskość dachu to kryterium dość umowne. Po pierwsze nie buduje się dachów idealnie równych i płaskich, bo musi przecież spływać z nich woda. W kategorii płaskich, zgodnie z tym, co mówią normy, mieszczą się też dachy, których kąt nachylenia połaci dochodzi aż do 12%.
Najbardziej płaskie z dachów nazywamy stropodachami niewentylowanymi. Ze ...

Dach płaski nad niżej położoną częścią budynku często pełni funkcję użytkowego tarasu
fot. Andrzej Szandomirski, projekt: Dorota Sibińska/XYstudioW artykule znajdziesz:
- wyjaśnienie, jakie są typy dachów płaskich
- omówienie materiałów do ich izolacji termicznej i przeciwwodnej
- informacje dotyczące płaskich dachów zielonych
- prezentację sposobów wentylacji i odwadniania stropodachów

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych