Zakup z dopłatą
Od niedawna na kupno fotowoltaiki i innych źródeł energii oraz ciepła można uzyskać dotację.
Obecnie okres zwrotu kosztów zakupu instalacji fotowoltaicznej wynosi blisko 20 lat. Gdyby trwało to o połowę krócej, grono zainteresowanych taką inwestycją na pewno bardzo by się powiększyło. Żeby tak było, ceny urządzeń musiałyby spaść o 50%, a to na pewno nie stanie się z dnia na dzień.
Ale skoro na likwidacji zanieczyszczających środowisko elektrowni i elektrociepłowni mamy skorzystać wszyscy, warto wspomóc tych, którzy mogą się do tego przyczynić, inwestując swoje pieniądze w mikroźródła. I dlatego powstają programy dopłat ze środków publicznych do tego typu instalacji. Dotacje znacznie poprawiają opłacalność inwestycji w fotowoltaikę rozumianą jako okres zwrotu.

Programy dotacji przewidują dopłaty do wszystkich urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii. Warto więc pomyśleć o systemie hybrydowym, w którym oprócz paneli fotowoltaicznych znajdą się na przykład kolektory słoneczne i pompa ciepła, a nawet mała turbina wiatrowa
fot. Andrzej T. PaplińskiW artykule znajdziesz:
- omówienie Programu Prosument Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dzięki któremu właściciele domów jednorodzinnych mogą otrzymać wsparcie finansowe na kupno instalacji fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych i pomp ciepła.
Dowiesz się, na czym polega dofinansowanie domowych odnawialnych źródeł energii w tym programie, gdzie należy się zgłosić po tani kredyt i bezzwrotną dotację, jakie dokumenty trzeba przygotować oraz czy dotacja jest opodatkowana.

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych