Przyłączenie do sieci
Choć zysk ze sprzedaży energii nie jest duży, to warto z tej możliwości skorzystać. Załatwianie związanych z tym formalności nie jest bardzo uciążliwe.
Obowiązujące od 11 września 2013 r. przepisy prawa energetycznego ułatwiły przyłączanie do sieci mikroinstalacji, w tym ogniw fotowoltaicznych o mocy do 40 kW.
Ułatwienie polega przede wszystkim na wprowadzeniu możliwości sprzedaży energii elektrycznej wytwarzanej w domowej mikroinstalacji przez osobę niebędącą przedsiębiorcą.
Spółki energetyczne są zobowiązane do kupowania energii pochodzącej z mikroinstalacji przyłączonych na obszarze ich działania. Płacą za nią 80% średniej ceny sprzedaży energii na rynku konkurencyjnym w poprzednim roku kalendarzowym (ogłasza ją prezes URE do 31 marca każdego roku; w 2013 r. średnia cena wyniosła 181,55 zł/MWh.
W artykule znajdziesz:
- informację, w jakich sytuacjach wystarczy zgłosić u dystrybutora energii przyłączenie mikroinstalacji do sieci eletroenergetycznej, a w jakich konieczne jest złożenie wniosku o warunki przyłączenia i podpisanie nowej umowy.
Dowiesz się też, jakie są zasady rozliczania energii elektrycznej pochodzącej z mikroinstalacji i wprowadzonej do sieci oraz czy po wejściu w życie ustawy o odnawialnych źródłach energii będą one korzystniejsze dla osób, które zainwestowały w takie urządzenia.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych