Nowe sposoby doręczeń
W postępowaniu cywilnym
Pismo z sądu lepiej odebrać i zapoznać się z jego treścią. Co prawda niektórych nieodebranych z poczty pism sądowych nie uznaje się już za skutecznie doręczone, ale taka praktyka nie rozwiązuje sprawy, a może ją nawet pogorszyć.
Skuteczne doręczenie korespondencji stronom jest podstawą prawidłowego przeprowadzenia postępowania sądowego. Strona postępowania może mieć bowiem przesłankę do jego podważenia (nawet gdy postępowanie zostało już zakończone), jeśli nie została prawidłowo powiadomiona o swoich prawach i obowiązkach oraz dowiedzie, że w wyniku wadliwego doręczenia korespondencji sądowej nie mogła skorzystać z prawa do obrony. Prawo do obrony przed niezawisłym sądem jest fundamentalnym prawem obywatela wynikającym z Konstytucji RP.
7 listopada 2019 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego (dalej k.p.c.), wskazująca nowe, wręcz rewolucyjne sposoby doręczania pism procesowych osobom fizycznym będącym pozwanymi. Od tej daty doręczenie zastępcze nie stanowi już reguły w postępowaniu cywilnym. Zmiana ta nie jest dobrą wiadomością dla osób, które starają się uchylać od odpowiedzialności na przykład za zaciągnięte pożyczki lub chcą torpedować postępowanie sądowe, wykazując, że uchybiono ich prawu do obrony ...
W artykule znajdziesz:
- jak sąd doręcza pisma
- ile kosztuje doręczenie komornicze
- jak wygląda doręczenie komornicze
- co w przypadku, gdy nie da się ustalić adresu
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych