Konsumenckie pozwy grupowe
Nowe prawo przeciw nadużyciom przedsiębiorców
Organizacje konsumenckie mogą pozywać podmioty gospodarcze o naruszenie praw konsumenckich w ramach tak zwanych pozwów zbiorowych. Eksperci są zgodni – przepisy dają obecnie konsumentom do ręki mocny oręż w walce o swoje prawa.
Wszystko to na mocy nowelizacji Ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym, która weszła w życie 29 sierpnia 2024 r. Zmienione przepisy umożliwiają organizacjom konsumenckim i innym podmiotom uprawnionym występowanie w imieniu konsumentów (powództwo przedstawicielskie) z pozwem do sądu przeciwko określonym przedsiębiorcom, którzy naruszają interesy konsumenckie. Nowa ustawa implementuje dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1828 z 25 listopada 2020 r. w sprawie powództw przedstawicielskich wytaczanych w celu ochrony zbiorowych interesów konsumentów i uchylającą dyrektywę 2009/22/WE.
Celem przepisów unijnych i wynikających z nich zmian w ustawodawstwie krajowym jest ułatwienie składania sądowych pozwów zbiorowych i zwiększenie ich liczby ze strony konsumentów. Nowy mechanizm ma zminimalizować koszty takich spraw i przyspieszyć ich realizację. Powództwa mają doprowadzić do zaprzestania stosowania przez przedsiębiorcę szkodliwej praktyki lub uzyskania środków odszkodowawczych.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych