Warunki sprzedaży energii elektrycznej
Możliwość przyłączenia mikroinstalacji produkującej energię elektryczną do sieci rozwiązuje ważne problemy. Nie trzeba kupować drogich i zajmujących sporo miejsca akumulatorów ani na siłę dostosowywać domowych zwyczajów do godzin najsilniejszego nasłonecznienia.
Niestety, w obecnych warunkach prawnych na każdej kilowatogodzinie niewykorzystanej na własne potrzeby i wprowadzonej do sieci tracimy. Dopiero taryfy gwarantowane mogą to zmienić. Nie będą jednak przysługiwać wszystkim wytwórcom energii.
W artykule znajdziesz:
- informacje na temat taryf gwarantowanych za sprzedaż enegii do sieci, o których mowa w ustawie o odnawialnych źródłach energii
- zasady przyłączania mikroinstalacji do sieci elektroenergetycznej
- wyjaśnienie, jak rozliczyć z fiskusem dochód ze sprzedaży energii.
Uwaga! Artykuł powstawał w okresie, kiedy uchwalono ustawę o odnwialnych źródłach energii.
Wiadomo już, że ustawa w kształcie uchwalonym w 2015 r. nie wejdzie w życie. Nie będzie więc taryf gwarantowanych za sprzedaż energii wyprodukowanej w domowych mikroinstalacjach i wprowadzonej do sieci energetycznej. Prace nad nowelizacją tej ustawy nadal trwają, więc trudno powiedzieć, jaki będzie ostateczny kształt. Na pewno skończą się w czerwcu, bo mają wejść w życie najpóźniej 1 lipca 2016 r.
Zgodnie z projektem prosumenci mają mieć prawo do tak zwanego opustu, czyli pomniejszenia rachunku za prąd pobrany z sieci o określoną część energii do niej wprowadzonej. Jeśli prosument nie korzystał z dotacji na budowę instalacji, będzie mógł pobrać (prawie) bezkosztowo 70% tego, co oddał do sieci. A jeżeli uzyskał dotację ze środków publicznych – 35%. Gdyby w ciągu roku prosument nie pobrał z sieci energii w ilości odpowiadającej opustowi, część tego, co wyprodukował w domowej mikroinstalacji, odda za darmo zakładowi energetycznemu! Inwestycja w mikroinstalację przyłączoną do sieci raczej nie będzie opłacalna.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych