Rury z tworzywa w domowych instalacjach

Paweł Staszewski
Paweł Staszewski

Dlaczego powszechnie się je stosuje, chociaż są droższe od stalowych? Jakie są ich rodzaje i czym się różnią?

Rury z tworzyw sztucznych są stosowane w instalacjach sanitarnych już od mniej więcej 50 lat i przez ten czas dały się poznać z dobrej strony, udowadniając swoją przewagę nad rurami z innych materiałów. Są lekkie, niedrogie i można z nich stosunkowo łatwo zmontować instalację, a w razie potrzeby także bez większego problemu ją rozebrać. Słabo przewodzą ciepło, więc wykonane z nich instalacje wodne i kanalizacyjne nie wymagają izolowania.

Pewnym mankamentem jest znaczny współczynnik rozszerzalności cieplnej (zależnie od tworzywa 0,08-0,18 mm/(m.K)), który odpowiada za wydłużanie się rur pod wpływem kontaktu z transportowaną nimi gorącą wodą i naprężenia mogące być tego konsekwencją, jednak odpowiednie prowadzenie instalacji może temu skutecznie zaradzić.

Dzięki swoim licznym zaletom rury z tworzywa są z powodzeniem stosowane w instalacjach hydraulicznych. Sukcesywnie wypierają z użycia metalowe

fot. Wiktor Greg

W artykule znajdziesz:

  • cechy rur z tworzyw sztucznych
  • sposoby dobierania rur do rodzaju instalacji
  • zasady układania instalacji z rur sztywnych i giętkich
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 2/2018 Tekst Paweł Staszewski
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU