Instalacje OZE w domach

Pompa ciepła plus ogniwa fotowoltaiczne

Sprawdzony zestaw

Piotr Laskowski
Piotr Laskowski

Pompa ciepła może odebrać stosunkowo dużo energii z instalacji fotowoltaicznej, dlatego znakomicie nadaje się do współpracy z nią.

Pompa ciepła dostarcza do instalacji grzewczej energię termiczną, którą odbiera z otoczenia. Pompy gruntowe (typu solanka-woda, ewentualnie bezpośrednie odparowanie-woda) czerpią ją z ziemi, a powietrzne (typu powietrze-woda, ewentualnie powietrze-powietrze) z powietrza. Wykorzystanie do ogrzewania pomieszczeń i przygotowywania c.w.u. tak zwanego ciepła niskotemperaturowego – odbieranego z ośrodka o temperaturze nawet niższej od 0oC – umożliwia sprężarka.

Pompa ciepła plus ogniwa fotowoltaiczne

Mogłoby się wydawać, że im większa moc paneli zapewniających dopływ darmowej energii, tym lepiej. Jednak ustawę o OZE skonstruowano tak, że zwrot niemałych nakładów na ich zakup następuje najszybciej, gdy energię z nich wykorzystuje się na własne potrzeby. Trzeba się więc zastanowić, jak to zrobić

fot. Andrzej T. Papliński

W artykule znajdziesz:

  • informacje, jakie korzyści daje wyposażenie domu w instalację fotowoltaiczną
  • dowiesz się, czy warto ją mieć w domu ogrzewanym pompą ciepła
  • ile kosztuje taka instalacja
  • czy opłaca się w nią zainwestować
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Odnawialne źródła energii Tekst Piotr Laskowski
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU