Pompa ciepła – co to jest
O cieple mówi się, że płynie, bo zachowuje się podobnie jak ciecz. Skoro tak, to można je pompować. To właśnie robią pompy ciepła.
Tak jak ciecz w naturalny sposób przemieszcza się z góry na dół, tak ciepło przepływa z ośrodka o wyższej temperaturze do ośrodka o niższej temperaturze. Ale ciecz można zmusić do tego, żeby płynęła pod górę. Służą do tego pompy różnej konstrukcji, których tłoki, membrany lub wirniki oddziałują na nią siłą powodującą jej ruch w dowolnie wybranym kierunku.
Tak samo jest z ciepłem. Może popłynąć w kierunku przeciwnym do naturalnego, jeśli do układu, w którym następuje wymiana ciepła, dostarczy się energię. To punkt wyjścia do skonstruowania urządzenia, które przez analogię do pomp tłoczących ciecz zostało nazwane pompą ciepła.
Zasada działania pompy ciepła jest wykorzystywana w wielu popularnych urządzeniach służących do chłodzenia – lodówkach, klimatyzatorach, agregatach chłodniczych. W każdym z nich ciepło z miejsca, w którym temperatura ma się obniżyć, jest transportowane do ośrodka o wyższej temperaturze. Efektem ...
W artykule znajdziesz:
- wyjaśnienie, na jakiej zasadzie pompa ciepła odbiera i przekazuje energię
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych