Panele fotowoltaiczne
Podwyżki cen energii, a także działania na rzecz ochrony środowiska skłaniają coraz więcej osób do wyposażenia domu w instalację fotowoltaiczną. Kiedy to się opłaci, a kiedy będzie pozorną oszczędnością?
Instalacja paneli fotowoltaicznych z założenia ma przynosić korzyści finansowe, dlatego taką inwestycję należy dokładnie przeanalizować. Warto zacząć od zapoznania się z podstawowymi pojęciami i zasadą działania elementów systemu.
Jego podstawą są panele fotowoltaiczne, które zmieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Warto pamiętać, że promieniowanie jest obecne także wtedy, gdy niebo jest zachmurzone, tylko jego natężenie jest słabsze. Instalacja nawet w takich warunkach będzie produktywna, ale w mniejszym stopniu. Krótko mówiąc, panele będą wytwarzały prąd każdego dnia, ale jedynie w słoneczne, bezchmurne dni wyprodukują maksymalną ilość energii. Biorąc pod uwagę warunki pogodowe w Polsce, wydawać by się mogło, że jest to rozwiązanie niezbyt opłacalne. Jednak dzięki możliwości magazynowania nadwyżek energetycznych pozyskanych w dzień oraz latem i wykorzystania ich w nocy lub zimą zaczyna to wyglądać nieco inaczej.
W artykule znajdziesz:
- Z czego składa się instalacja paneli fotowoltaicznych i gdzie ją zlokalizować
- Jak wykorzystać nadwyżki wyprodukowanej energii
- W jakich przypadkach opłaca się montować panele fotowoltaiczne i jak dobrać odpowiedni rodzaj instalacji
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych