Ogrzewanie za darmo
dzięki instalacji fotowoltaicznej
Właściciele przedstawianego domu zdecydowali się na ogrzewanie go energią elektryczną. Nic ich to nie kosztuje, bo zainwestowali w panele fotowoltaiczne.
Przystępując do budowy domu, inwestorzy zakładali, że będzie on wyposażony w kocioł gazowy. Ogrzewanie węglem nie wchodziło w grę – nie mieli zamiaru zajmować się obsługą kotła, nie chcieli też poświęcać miejsca w domu na kotłownię i skład opału. Dom miał być niedrogi między innymi dzięki temu, że nie będzie duży, a wobec tego kocioł na paliwo stałe nie bardzo do niego pasował.
Po wystąpieniu do dostawcy gazu o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej napotkali na spory problem. Przyłącze gazu musiałoby mieć 500 m długości. Wraz z dokumentacją, uzgodnieniami i pozwoleniami na wykonanie przejść pod drogami trzeba by było zapłacić za nie mniej więcej 50 tys. zł. W tej sytuacji ogrzewanie gazowe okazało się jednym z najdroższych możliwych rozwiązań. Inwestorzy doszli do wniosku, że woleliby tę kwotę zainwestować lepiej.
Pomysł podsunął brat, który od niedawna ...

Źródłem ciepła w tym domu, o powierzchni użytkowej 134 m2, jest wyłącznie energia elektryczna. Jej znaczną część zapewnia 48 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy szczytowej 12 kWp. Dzięki bilansowaniu energii pobieranej z sieci tą wytwarzaną we własnej mikroelektrowni właściciele w ogóle nie płacą za ogrzewanie
fot. Grzegorz i Agnieszka JankowiakW artykule znajdziesz:
- pomysł na dom ogrzewany energią elektryczną z własnej instalacji fotowoltaicznej
- obliczenia mocy paneli fotowoltaicznych potrzebnej do zasilania ogrzewania elektrycznego
- kalkulację opłacalności zastosowania takiego systemu

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Zdjęcia Agnieszka i Grzegorz Jankowiakowie