Modernizacja instalacji elektrycznej

Janusz Strzyżewski
Janusz Strzyżewski

Trzeba ją zrobić dla bezpieczeństwa użytkowników, warto – dla ich komfortu. Co można usprawnić, a co należy koniecznie wymienić?

Instalacje elektryczne w budynkach mieszkalnych są w większości schowane pod tynkiem, więc żeby je zmienić, poprawić lub dostosować do nowych wymagań, trzeba kuć ściany. Dlatego najlepiej prowadzić prace modernizacyjne podczas ogólnego remontu domu. Można wprawdzie ułożyć całą instalację lub jej część na wierzchu ścian, na przykład w listwach, ale to rozwiązanie nadające się bardziej do biur, sklepów czy innych obiektów użyteczności publicznej niż do pomieszczeń mieszkalnych.

W domach mieszkalnych instalacje układa się zazwyczaj pod tynkiem, a osprzęt, tak zwany podtynkowy, umieszcza się w zagłębionych w ścianie puszkach instalacyjnych

fot. Andrzej Szandomirski

W artykule znajdziesz:

  • informacje o koniecznym zakresie modernizacji instalacji elektrycznej
  • zasady układania przewodów
  • wskazówki dotyczące dobierania osprzętu elektrycznego
  • zdjęcia z montażu instalacji krok po kroku
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 1/2018 Tekst Janusz Strzyżewski
Zdjęcia Piotr Mastalerz
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU