Między studnią a kranem
Jakie elementy składają się na sprawnie działającą instalację doprowadzającą wodę ze studni?
Filtr osadnikowy
Usuwa z wody piasek, produkty korozji i inne grubsze zanieczyszczenia mechaniczne. Warto go zamontować na początku każdej wewnętrznej instalacji wodnej, aby chronić jej elementy (zawory, pompy), nawet wtedy, gdy woda ma stosunkowo dobrą jakość i nie wymaga specjalistycznego uzdatniania.
Filtry z wymiennymi wkładami
Są potrzebne, gdy wodę należy oczyszczać. Mocuje się je na przewodzie głównym. Materiał filtracyjny w poszczególnych pojemnikach dobiera się do rodzaju zanieczyszczeń. Wkłady wymienia się z częstotliwością uzależnioną od ilości filtrowanej wody i stopnia jej zabrudzenia.
Zawory odcinające
Dobrze jest je zamontować przed punktami poboru wody. Pozwolą na bezkolizyjne odcięcie pojedynczego punktu poboru od instalacji bez potrzeby odcinania dopływu wody do pozostałych. Od zaworów do punktów poboru (baterii, spłuczki) wodę doprowadza się za pomocą elastycznych wężyków.
Zbiornik hydroforowy
To zespół urządzeń z pompą samozasysającą, zbiornikiem wodno-powietrznym (hydroforem) i przekaźnikiem ciśnieniowym do zapewnienia odpowiedniego, stabilnego ciśnienia w domowej instalacji. Pompa może być zamontowana na zbiorniku albo niezależnie od niego.
Automatyczne kolumny filtracyjne
Są alternatywą dla filtrów z wymiennymi wkładami. Pełnią taką samą funkcję, ale mają większą skuteczność i wydajność. Po zasymilowaniu określonej porcji zanieczyszczeń złoże wypełniające kolumnę filtracyjną jest regenerowane. Można to zaprogramować.
Kran ogrodowy
W domach jednorodzinnych instalacja wodna ma zwykle odgałęzienie wyprowadzone na zewnątrz i zakończone zaworem zamocowanym na ścianie domu od strony ogrodu. Takie rozwiązanie ułatwia korzystanie z wody na zewnątrz, na przykład podlewanie ogrodu lub mycie samochodu.