Koszty ogrzewania podłogowego

Piotr Laskowski
Piotr Laskowski

Instalacja wodnego ogrzewania podłogowego na ogół jest droższa niż c.o. z grzejnikami, ale różnica nie jest bardzo duża. Ile kosztują poszczególne elementy podłogówki?

Pomijając źródło ciepła, w instalacji centralnego ogrzewania najdroższe są grzejniki. Nie znaczy to jednak, że gdy zastąpimy je ułożonymi w podłodze rurami, instalacja będzie tańsza. Dużo zależy od tego, jakie grzejniki weźmiemy pod uwagę – dekoracyjne mogą kosztować nawet po kilka tysięcy złotych za sztukę. Więcej trzeba zapłacić też za grzejniki do instalacji niskotemperaturowej (z pompą ciepła lub kotłem kondensacyjnym), bo muszą mieć wtedy duże rozmiary. Zastępując je ogrzewaniem podłogowym, mamy szansę wydać mniej.

Znaczny wpływ na koszt instalacji z ogrzewaniem podłogowym ma zastosowanie indywidualnego automatycznego sterowania temperaturą w pomieszczeniach, dlatego wiele osób zadowala się efektem samoregulacji.

Koszt wykonania ogrzewania podłogowego trudno obliczyć na podstawie cen poszczególnych elementów, które prezentujemy w ramce (są to ceny średnie, a rozbieżność między najniższymi i najwyższymi bywa bardzo duża). Z wycen różnych instalacji wynika, że przy braku rozbudowanej automatyki i ...

Projekt wycenianej instalacji

rys. Agnieszka i Marek Sterniccy

W artykule znajdziesz:

  • ceny poszczególnych elementów instalacji ogrzewania podłogowego
  • szacunkowe koszty wykonania takich instalacji
  • zależności między wielkością systemu i kosztami jednostkowymi
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Ogrzewanie podłogowe Tekst Piotr Laskowski
warto przeczytać
tematy z okładki
Co nowego w oknach drewnianych
Producenci okien stale udoskonalają swoje wyroby, aby sprostały zarówno wymaganiom technicznym - termoizolacyjności, bezpieczeństwu - jak i obowiązującym trendom. Współczesne...
OKNA